Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


29.05.2009 - 30.08.2009
galeria Art Stations

wstęp wolny

OLAFUR ELIASSON The Truth of Non-Digital Colours WYSTAWA

wystawa:
29.05.2009 - 30.08.2009
galeria Art Stations

wernisaż:
28.05.2009 19:00

kurator: 
Prof. Krystyna Wilkoszewska

współpraca kuratorska:
Frances Morris, Tate Modern

koordynacja:
Agata Mazur 

Art Stations Foundation prezentuje wystawę Olafura Eliassona „The truth of non–digital colours“ w ramach trzeciej odsłony kolekcji Grażyny Kulczyk.

Od początku swojej twórczości Olafur Eliasson koncentruje się na problemie percepcji, zwłaszcza percepcji koloru. Artystę szczególnie interesują zależności zachodzące pomiędzy światłem i kolorem. Jednym z fundamentów jego sztuki jest pragnienie uświadomienia widzowi jego własnej roli w doznawaniu otaczającej rzeczywistości, a przede wszystkim tego, że percepcja nie jest doświadczeniem obiektywnym. Korzystając z teorii optyki odkrywa przed widzem mechanizmy percepcji.

Prace, które zostaną pokazane na wystawie to jedna z najnowszych instalacji Eliassona „Abstract Afterimage Star“ oraz dwie serie fotograficzne „The colour circles series“ i „I can only see things when I move“ wykonane w technice fotograwiury. Stanowią one nie tylko doskonały przykład tego, w jak niezwykły sposób widz zachęcany jest przez artystę do współkreowania znaczeń, ale są także wizualnym wyzwaniem dla każdego odbiorcy sztuki Olafura Eliassona.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się teksty Profesor Krystyny Wilkoszewskiej oraz Frances Morris - szefowej kolekcji sztuki międzynarodowej Tate Modern w Londynie. Częścią projektu będzie także zaaranżowana przestrzeń czytelni, gdzie widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi publikacjami poświęconymi twórczości Olafura Eliassona, pośród których szczególne miejsce zajmuje imponująca „Studio Olafur Eliasson. An Encyclopedia“ wydawnictwa Taschen.

Wystawa odbędzie się pod Honorowym Patronatem Ambasady Danii. 

Imprezy towarzyszące w Art Stations:

  • 5.06 g. 19.00 wykład Krystyny Wilkoszewskiej
  • 16.06 g. 19.00 Uwaga: Światło! – Projekcja i spotkanie z Józefem Robakowskim

Olafur Eliasson

ur. w 1967, absolwent Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze (1989 – 1995). Pracuje i mieszka w Kopenhadze i Berlinie, gdzie mieści się jego Studio. Studio Olafur Eliasson (www.olafureliasson.net) to zespół architektów, inżynierów, rzemieślników oraz asystentów, którzy wspólnie pracują nad instalacjami, rzeźbami oraz momunentalnymi projektami Eliassona. Od połowy lat 90tych Eliasson realizuje nowe projekty oraz prezentuje swoją twórczość na licznych wystawach na całym świecie. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych. Jednym z najbardziej znanych projektów Eliassona był „The Weather Project“ zrealizowany w londyńskim Tate Modern (2003) – gigantyczne słońce stworzone z systemu kilkuset żółtych lamp oraz luster. W tym samym roku reprezentował Danię na Biennale w Wenecji. Na przełomie 2007 i 2008 roku San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA) zorganizowało pierwszą wielką restrospektywę jego twórczości zatytułowaną „Take Your Time: Olafur Eliasson“. Jedną z ostatnich monumentalnych realizacji były cztery wodospady zainstalowane na nowojorskiej East River - „The New York City Waterfalls“.

Wykłady o twórczości Olafura Eliassona

W każdą środę lipca o godzinie 18 Dorota Łuczak i Magdalena Moskalewicz, doktorantki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przybliżać będą słuchaczom różne aspekty twórczości Eliassona, który jest jednym z najciekawszych współczesnych artystów wizualnych. 

Program wykładów: 

1.07, godz. 18:00
Między natura a technologią. Wprowadzenie do twórczości Olafura Eliassona. 
Prowadzenie: Magdalena Moskalewicz 

8.07, godz. 18:00
Sztuka instalacji. Miejsce widza w projektach Olafura Eliassona. 
Prowadzenie: Magdalena Moskalewicz 

15.07, godz. 18:00
Zagadnienia percepcji koloru I: Pigment i światło. 
Prowadzenie: Magdalena Moskalewicz 

22.07, godz. 18:00 
Zagadnienia percepcji koloru II: Od Goethego do Eliassona. 
Prowadzenie: Dorota Łuczak 

29.07, godz. 18:00
Status medium fotograficznego w twórczości Olafura Eliassona. 
Prowadzenie: Dorota Łuczak 

Miejsce: Art Stations, poziom +1