Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


23.04.2010 - 10.06.2010
galeria Art Stations

wstęp wolny

LORIS GREAUD Shelter WYSTAWA

wystawa:
23.04.2010 – 10.06.2010
galeria Art Stations

wernisaż:
22.04.2010 19:00

kurator:
Paulina Kolczyńska

aranżacja: 
Loris Greaud
Raman Tratsiuk

Loris Greaud (ur. 1979) to jeden z najoryginalniejszych francuskich artystów młodej generacji. Czerpie inspiracje z najnowszych technologii oraz doświadczeń naukowych XXI wieku. Artysta często współpracuję, na poziomie koncepcyjnym i technicznym, z przedstawicielami rożnych dziedzin naukowych oraz dyscyplin pokrewnych sztuce takich jak architektura czy film.

Przedmiotem jego badań, w licznych instalacjach video oraz instalacjach dźwiękowych, jest uchwycenie “procesu” natomiast ostateczne rozwiązania formalne są często na drugim planie. Inspiracją do działań jest próba otwierania nowych przestrzeni myślowych i eksperymentalnych.Prace Greaud postrzegane są często jako aktywności osadzone w duchu utopijno-futurystycznym. Jest artystą, który jak sam powiedział, „nie wierzy w sztukę” nie mniej jednak funkcjonuje oraz realizuje się w jej płynnych ramach nadzwyczaj dobrze.

Jego prace wystawiane były między innymi w Kunst Halle Sankt Gallen, Institute of Contemporary Arts London, Palais de Tokyo w Paryżu, Centre Pompidou Musée National d´Art Moderne w Paryżu , Yvon Lambert Paris, New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku.

W 2005 r. Loris Greaud otrzymał Ricard Prize, nagrodę przyznawaną co rocznie przez komitet francuskich kolekcjonerów dla najbardziej innowacyjnego, francuskiego artysty poniżej 40 roku życia.

Na wystawie w Art Stations będziemy mieli okazje zobaczyć, złożoną z czterech elementów, instalację „Nothing is True Everything is Permitted” („Nic nie jest Prawdziwe, Wszystko jest Dozwolone”) z 2007 roku. Składa się na nią: seria 26 prac na papierze przedstawiających konstelacje gwiezdne, duży obiekt – rzeźba w formie rozłożonej Dymaxion Map ( inspirowana nową formułą globu ziemskiego Buckminstera Fullera z 1943 roku), video transformacji ziarenka kukurydzy w nieregularną kuleczkę „popcorn” oraz dywan, z geometrycznym deseniem, wyznaczający przestrzeń instalacji.

Oddzielną pracą jest video-dokumentacja projektu „Bucky” z 2007 roku – operacji, jakiej dokonał artysta na pustynnym obszarze w Colorado , łącząc laserowo, za pomocą specjalnej technologii, dziewięć gwiazd tworząc integralny rysunek trójkątnych oraz romboidalnych struktur Fullera.

Jest to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Loris’a Greaud i pierwsza, która kontekstualizuje jego realizacje. Są one bowiem prezentowane równolegle z wystawą prac amerykańskiego naukowca, wynalazcy i konstruktora Buckminster Fullera, którego teoriami oraz praktyką, silnie, zainspirowany jest Greaud. Fuller jest niewątpliwie bardzo silną inspiracją w obu pracach, nie mniej jednak interpretacja i realizacja zarówno instalacji jak i video ma z pewnością wszelkie indywidualne cechy prac Lorisa Greaud. Wybiegają one daleko w przyszłość, są przykładami kontynuacji pasjonującej myśli o sztuce inaczej…