Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


03.04.2004 - 06.06.2004
galeria Art Stations

wstęp wolny

Mendini WYSTAWA

wystawa:
03.04.2004 - 06.06.2004
galeria Art Stations

sny 3

Wystawa "Mendini" jest pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ekspozycją prac światowej sławy architekta, projektanta i artysty Alessandra Mendiniego oraz jego brata architekta Francesco Mendiniego.

Część retrospektywną wystawy można oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu, nowe instalacje i rzeźby zaprojektowane specjalnie na poznańską wystawę – w Centrum Kultury i Sztuki Stary Browar.

W galerii Centrum Kultury i Sztuki Stary Browar prezentowane są najnowsze realizacje Alessandro Mendiniego Cittá Gentile. Dzięki mecenasowi wystawy możemy oglądać w Poznaniu nowe rzeźby Alessandro Mendiniego, zaprojektowane specjalnie na tę ekspozycję.

Cittá Gentile to instalacja przedstawiająca metafizyczne miasto, w której Mendini po raz pierwszy na tak dużą skalę uprzestrzennił stilemi - alfabet znaków, którym posługuje się od lat. Monumentalne, w kolorze delikatnego fioletu poprzez swoją barwę i miękkość form kojarzą się z delikatnością i wrażliwością, ale także z chaosem, a jednocześnie uporządkowaniem zjawiska jakim jest miasto. Miasto rozumiane jest tutaj bowiem nie tylko jako miejsce, ale także jako społeczność oraz kolory i formy, wraz z ludźmi i ich uczuciami towarzyszącymi im w życiu. Z jednej strony więc rzeźby obrazują potęgę miasta, z drugiej -wrażliwość zamieszkujących je ludzi.

Cittá Gentile w tłumaczeniu polskim to miasto uprzejme, ale i wrażliwe. Symboliczne znaki architektury, tak jak i prawdziwe miasta nie są w stanie oprzeć się siłom mogącym w jednej sekundzie zgładzić je z powierzchni ziemi. Wobec takich potęg są bezbronne i delikatne. Stąd termin gentile, którego Mendini użył do opisania fizycznego miejsca. A także dlatego, że zazwyczaj zimne i obce miasto u Mendiniego, dzięki obłym formom i delikatnemu liliowemu kolorowi rzeźb, staje się ciepłe i przyjazne.