Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.03.2007 - 17.06.2007
Art Stations
GK Collection #1 WYSTAWA

wystawa:
18.03.2007 - 17.06.2007
Art Stations, Słodownia

kurator:
dr Paweł Leszkowicz

Zmysły i idee, piękno i mrok, erotyka i religia, estetyka i prowokacja, rozrywka i refleksja  splatają się  w kolekcji sztuki Grażyny Kulczyk.

Grażyna Kulczyk jest jedną z najważniejszych kolekcjonerek sztuki w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.  W  powstającej od lat kolekcji znajdują się dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej - ze szczególną pasją Grażyna Kulczyk kolekcjonuje jednak sztukę współczesną. Jako kolekcjonerka  ceni eksperyment, głębię i odwagę sztuki.

W kolekcji znajdują się realizacje polskich i zagranicznych gwiazd sztuki współczesnej.  Pierwsza odsłona prezentuje różnorodne strony kolekcji i obejmuje między innymi takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Jan Berdyszak, Vanessa Beecroft,  Thomas Demand, Izabella Gustowska, Candida Hofer, Zhang Huan, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jacek Malczewski, Mariko Mori, Dorota Nieznalska, Roman Opałka, Thomas Ruff, Bruno Schulz, Alina Szapocznikow, Andy Warhol, Andrzej Wróblewski.

Obok klasyki nowoczesności, w kolekcji znajdują się także prace wielu wybitnych młodych polskich artystek i artystów. Pierwsza wystawa kolekcji  proponuje nowy obraz  sztuki polskiej i umieszcza ją w międzynarodowym kontekście.

Wystawa kolekcji podzielona została na sale podejmujące różne tematy w sztuce i społeczeństwie. Ekspozycja prowadzi przez salę aktu, salę perwersji, salę religii, salę biblioteki,  salę mody, salę rzeźby cielesnej, salę sztuki przedmiotu i salę muzealną. Ponad setka dzieł sztuki w różnych technikach i mediach dotyka problemów  tożsamości, seksualności, religii i kondycji dzieła sztuki obecnie.

GK Collection # 1 - Pierwsza wystawa sztuki z kolekcji Grażyny Kulczyk jest początkiem i zapowiedzią prywatnego muzeum sztuki współczesnej, planowanego przez kolekcjonerkę.