Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.01.2014 - 04.05.2014
galeria Art Stations

Wstęp wolny

DLA KAŻDEGO GESTU INNY AKTOR FILMY DOKUMENTALNE

Filmy można obejrzeć w godzinach otwarcia galerii Art Stations, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Wraz z wystawą prezentujemy dokumenty ukazujące życie i twórczość trzech artystek: Carol Ramy, Gety Brătescu oraz Aliny Szapocznikow.

Filmy można obejrzeć w godzinach otwarcia Art Stations, po wcześniejszym zgłoszeniu pracownikom galerii.

dokumentalne

CAROL RAMA
Carol Rama. Di più, ancora di più (Carol Rama. More and Even More)
2003 / czas trwania: 48 min
Reżyseria: Simone Pierini, produkcja: MITZI SOTIS 
Film w języku włoskim, z angielskimi napisami

Dokument opowiadający o życiu i twórczości Carol Ramy, która w filmie przyjmuje postać bezpośredniego przewodnika. Razem z kamerą podążamy jej krokami, odwiedzamy bliskie artystce miejsca. Poprzez jej własne wypowiedzi oraz historie osób z jej otoczenia - artystów, galerzystów, przyjaciół - reżyser zarysowuje wielopoziomowy portret włoskiej artystki.

Dokument „Carol Rama. More and Even More” znalazł się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Locarnoo w 2003 roku, a w 2004 wygrał nagrodę specjalną w ramach Palazzo Venezia's Art Film Festival w Rzymie.

GETA BRĂTESCU
The studio is myself. Geta Brătescu in Conversation with Christophe Cherix
2012 / czas trwania: 27 min
Produkcja: MoMA (wywiad opublikowany na: post:notes on modern and contemporary art around the globe)
Edycja: Magdalena Moskalewicz
Film w języku francuskim, z angielskimi napisami
Dzięki uprzejmości Museum of Modern Art, Nowy Jork

Film jest zapisem wywiadu przeprowadzonego przez Christophe Cherixa z Getą Brătescu – artystką rumuńskiego pochodzenia – w jej studiu w Bukareszcie. Rozmowa prowadzi nas przez kolejne etapy artystycznych poszukiwań Brătescu, reprezentowanych na ekranie przez rysunki, kolaże oraz obiekty jej autorstwa. Artystka opowiada o oddaniu i poświęceniu, którego wymaga sztuka oraz o potrzebie ciągłego rozwoju i samokrytyki.

ALINA SZAPOCZNIKOW
Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow
2009 / czas trwania: 49 min
Reżyseria: Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska
Produkcja: Anna Drozd, OpArt Productions
Film w języku polskim

Filmowa retrospektywa Aliny Szapocznikow opowiada historię jej życia i twórczości. Do współpracy nad intymnym portretem artystki zostały zaproszone bliskie jej osoby i przyjaciele, takie jak Annette Messager, Olivier O. Olivier, Claudine Martin, Francoise Collin, Michelle Zahorska, Wojciech Fangor czy Krzysztof Teodor Toeplitz. Z opowiadań o niej samej, jej sztuce i podejściu do procesu twórczego, wyłania się obraz nie tylko pięknej artystki-legendy, ale przede wszystkim kobiety, której twórczość jest pełna osobistych odniesień do doświadczeń Holocaustu i wojny, zmagań z własną cielesnością i chorobą oraz wielką potrzebą ekspresji i artystycznego wyrazu.