Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


ART IN PRACTICE WARSZTATY

7 Raster fot.kpictures.pl

Celem ART IN PRACTICE było stworzenie platformy edukacyjnej dla wszystkich osób, które chciałyby tworzyć i prowadzić projekty w zakresie szeroko pojętej kultury. Organizowane przez Art Stations Foundation zajęcia miały uzupełnić wiedzę teoretyczną zdobytą na wyższych studiach, głównie humanistycznych, o narzędzia niezbędne do pracy kuratora oraz menadżera kultury.

Zajęcia odbywające się w ramach ART IN PRACTICE polegały na połączeniu prezentacji wybranego case study z warsztatami, podczas których prowadzący mieli za zadanie wypracowanie narzędzia niezbędnego do wykonania projektu podobnego do tego, o którym opowiada.

Warsztaty odbywały się zgodnie z metodologią Design Thinking, w myśl której także wiedza uczestników jest kapitałem i bazą, na których - w połączeniu z umiejętnościami prowadzącego - opierała się interaktywna część spotkań. 

Zajęcia prowadzili najciekawsi polscy i zagraniczni kuratorzy i animatorzy życia kulturalnego. W trakcie spotkań analizowane były takie zagadnienia, jak tworzenie scenariusza wystawy, konstruowanie budżetu projektu, pozyskiwanie partnerów, prowadzenie galerii, funkcjonowanie rynku sztuki, organizacja biennale i tragów sztuki, projekty międzynarodowe. Dobór gości ART IN PRACTICE (wśród nich byli pracownicy instytucji państwowych oraz prywatnych fundacji, freelancerzy) zakładał maksymalne zróżnicowanie perspektyw. Wśród prowadzących znalazły się takie osoby jak: Bogna Świątkowska z Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Łukasz Gorczyca z Galerii Raster, Agnieszka Tarasiuk – kuratorka Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie, Jarosław Trybuś z Centrum Architektury, René Block – kurator biennale w Sydney, Istambule oraz Wenecji i inni.

Zapraszamy do przeczytania relacji z warsztatów na blogu ART IN PRACTICE