Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


26.06.2010 - 03.07.2010
Słodownia +2
Jakub Wittchen Wystawa fotografii

Otwarcie wystawy
26 czerwca o godzinie 20:00

Wystawa czynna
od 27 czerwca codziennie od 12:00

Wystawa Jakuba Wittchena jest sprowadzeniem tancerza ze sceny, spacerem po jego mieście, chwilą przy kawie, wizytą w jego domu rodzinnym, długim planowaniem miejsca spotkania, rozmową, nawiązaniem bliższej przyjaźni, serdecznym uściskiem dłoni. Miejsce wykonania portretu niescenicznego autor zostawił bohaterom jego prac, pokazuje ich tam gdzie sami sobie tego życzą, w miejscach, z którymi się identyfikują, w których lubią przebywać, w miejscach opisujących ich samych mniej lub bardziej dosłownie. Zdjęcia sceniczne/podpisy wykonane zostały podczas ostatnich pięciu lat, podczas których fotograf ten rejestrował wydarzenia taneczne głównie w Poznaniu, ale też w innych miejscach kraju.

Pracując nad fotografiami do tego cyklu, przekonuję się jak serdeczni i otwarci na współprace są bohaterowie moich zdjęć, jestem w stanie zaryzykować stwierdzenia, iż odsetek ludzi pozytywnie nastawionych do otaczającego świata wśród tancerzy jest największym spośród środowisk lub grup społecznych z jakimi miałem dotychczas styczność. Prezentowane zdjęcia są pierwszymi z większego cyklu, a wystawa jest pokazem pracy niedokończonej, dzieła - w pewnym sensie dokumentu-rozrastającego się przez cały czas. 

Jakub Wittchen.

Jakub Wittchen, fotograf, którego pasją fotograficzną jest ruch. Fotografując taniec współczesny od ok. 5 lat stara się zachować świeże spojrzenie i uchwycić go na swój własny sposób, niejednokrotnie eksperymentując lub podążając własnymi sprawdzonymi ścieżkami. Kuba mieszka w Poznaniu i prawie od początku towarzyszy programowi Stary Browar Nowy Taniec dokumentując jego różnorodne wydarzenia. Swoje „prace taneczne” prezentował podczas Międzynarodowego festiwalu Malta 2008, Mrągowskiego Festiwalu Młode Formy 1 oraz Festiwalu Kalejdoskop 2010 podczas którego prowadził również zajęcia z fotografii ruchu.