Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


30.09.2016
ogłoszenie wyników
Wizyty studyjne w Movement Research (Nowy Jork)

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz:

zdjęcia (od góry):
© W. Rudzki
© Dietmar Spolert

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń organizatorzy projektu (Art Stations Foudation oraz Instytut Muzyki i Tańca) do udzialu w Polsko-amerykańskiej wymianie artystycznej w Movement Research w Nowym Yorku wybrali Agnieszkę Kryst oraz Katarzynę Wolińską.

http://www.taniecpolska.pl/files/imgs/osoba/max/3dab7362697dd9208364ecdebc612012.jpeg

Agnieszka Kryst absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013 (Stary Browar Nowy Taniec, Poznań). Jako tancerka i performerka współpracowała z Karoliną Kroczak, Tomasem Nepsinskim, Juanem Domìnguezem Rojo czy Małgorzatą Haduch. Ostatnio jako tancerka współpracowała z Sjoerdem Vreugdenhilem przy spektaklu Skutki niezamierzone, którego premiera odbyła się podczas festiwalu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2014. Finalistka festiwalu/konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze, w czasie którego zaprezentowała (jako choreografka i tancerka) solo Pressure oraz duet Liquid state of mind.
W 2014 roku jako tancerka uczestniczyła w projekcie Aleksandry Hirszfeld (koncepcja i reżsyeria) i Marty Ziółek MONadOLOGIa. Traktat o relacyjności, którego premiera odbyła się w listopadzie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W roku 2015 została rezydentką programu Solo Projekt Plus prowadzonego przez Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec.
Brała udział w projekcie Friv Move w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu – laboratorium improwizacji muzyków i tancerzy. Uczestniczka wielu warsztatów w Polsce i za granicą (m.in podczas ImPulsTanz Festival w Wiedniu). Uczyła się u takich pedagogów jak: Maria F. Scaroni, Sojerd Vreugdenhil, Rosalind Crisp, Laura Aris Alvarez, Peter Jasko, Benoît Lachambre, Keith Hennessy czy David Zambrano.

http://www.dietmarspolert.de/Fotos/9/Kasia-Wolinska-modern-dance-berlin-2.jpg

Katarzyna Wolińska z wykształcenia choreograf (kierunek „Choreografia i techniki tańca” na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodz) i etnolog, z doświadczenia tancerz. Edukację taneczną rozpoczęła w Gdańsku, ucząc się od Anny Haracz, Leszka Bzdyla i Kasi Chmielewskiej, przez kilka lat związana z Pracownią Fizyczną z Łodzi, projektem Best F(r)iend Tatiany Kamienieckiej, a ostatnio była jednym z głosów Agaty Siniarskiej. Razem z Martinem Hansenem i Eva Tanko przewodniczy międzynarodowej organizacji the Church of the Banana.
W ramach Gdańskiego festiwalu Tańca w roku 2011 zrealizowała autorski spektakl Deep Skin. Od 2013 roku aktywnie prowadzi działalność w ramach własnego projektu Hi Mary, który obejmuje: czekanie, pływanie, ekstensywne gotowanie, śpiew i taniec , jak i rysowanie, OSHO medytację i studia z zakresu historii sztuki i religii. Współtworzy pewną polską grupę w Berlinie, dla której organizuje regularnie posiadówki i pogawędki. W wolnych chwilach pisze wnioski i robi plakaty. Posiada pomarańczowy pas Weng Tchun Kung Fu. Studiuje w HZT Berlin.