Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


06.06.2009
19:00
Studio Słodownia +3
Agnieszka Ryszkiewicz / Izabela Chlewińska Wieczór DanceWEB

Ophelia is not dead

koncepcja i taniec 
Izabela Chlewińska

współpraca reżyserska 
Jacek Owczarek

produkcja 
Teatr Nowy im. K.Dejmka, Fundacja Biblioteka Babel

premiera 
19.11.2008, Mała Scena, Teatr Nowy im. K. Dejmka

DanceWEB Europe to organizacja wspierająca rozwój młodych profesjonalistów tańca współczesnego. Jest to jednocześnie nazwa programu stypendialnego – 5-tygodniowych intensywnych warsztatów w ramach wiedeńskiego festiwalu ImPulsTanz. Co roku otrzymuje je około 60 młodych artystów z Europy i innych kontynentów.

Polskie stypendystki DanceWEB 2008 – Iza Chlewińska i Agnieszka Ryszkiewicz – opowiedzą o swoich przeżyciach z zeszłorocznego pobytu w Wiedniu oraz zaprezentują prace zainspirowane doświadczeniami zdobytymi w ramach stypendium.

Agnieszka Ryszkiewicz zaprasza nas na lecture-performance, w którym przedstawi publiczności ImPulsTanz i DanceWEB oraz zaprezentuje (na żywo i na video), niektóre projekty i pomysły, jej własne oraz innych stypendystów, które powstały jako następstwo spotkań, zajęć, obejrzanych przedstawień i dyskusji prowadzonych w kontekście festiwalu.

Iza Chlewińska z kolei przywiezie do Browaru najnowsze swoje solo – „Ophelia is not dead”. To spektakl, który rozpoczyna się w chwilę po śmierci jego głównej bohaterki. W związku z własnym nieistnieniem Ofelia robi i mówi tylko to, co jej się właśnie podoba. Czas i miejsce nie są istotne. (…) Bezpośrednią inspiracją do stworzenia przedstawienia są doświadczenia z pracy z Gabrielą Carizzo i Franckiem Chartier (Peeping Tom z Belgii) oraz Nigelem Charnockiem (współzałożyciel DV8 Physical Theatre z Wielkiej Brytanii) w 2008 roku.

Tytuł spektaklu powstał w ramach projektu stypendystów DanceWEB w Wiedniu. Głównym i jedynym założeniem projektu jest używanie tego samego tytułu dla spektakli powstających w różnych krajach. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że 66 stypendystów DanceWEB stworzy 66 spektakli w 35 krajach świata – wszystkie o tym samym tytule. Podłożem literackim monodramu jest Aglai Veteranyi – „Bóg & latanie”, Virginii Woolf – „Fale” oraz Stanisława Wyspiańskiego – „Śmierć Ofelii”.

Wieczór DanceWEB możliwy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Agnieszka Ryszkiewicz i Iza Chlewińska są stypendystkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN3