Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


26.09.2012
19:00
Teatr Studio, Malarnia, Warszawa
Magdalena Chowaniec When I Don’t Dance I Collect Crystal Balls spektakl

koncepcja, badania, choreografia, wykonanie 
Magdalena Chowaniec, Mathieu Grenier

dramaturgia 
Isnelle da Silveira

światło, projekt sceny 
Nico de Rooij

dźwięk 
Mathieu Grenier

menedżer produkcji 
Lisa Schmidt

produkcja 
VierHochDrei, Tanzquartier Wien

wsparcie finansowe 
Miasto Wiedeń

rezydencje artystyczne 
Centre international d’accueil et d’échanges des Récollets (Paryż), Micadanses (Paryż), CND (Paryż), WP ZiMMER Antwerp (Belgia)

podziękowania 
Les Ballets C de la B (Gandawa), Johannes Feigl

Barbara i William, bohaterowie spektaklu usytuowani gdzieś między światem tańca towarzyskiego i musicalu, ujawniają swoją drugą naturę skrytą za sztucznymi uśmiechami i perfekcyjnie opanowaną techniką. Eksplorując fizyczną i psychiczną relację tancerzy uczestniczących w zawodach tanecznych, proponują dyskurs z dzisiejszą sytuacją tańca współczesnego.

Magdalena Chowaniec urodziła się w 1983 roku w Polsce. Ukończyła szkołę baletową i otrzymała tytuł magisterski na Uniwersytecie A.Brucknera w Linz. Od 2004 roku jako tancerka, performerka, wokalistka i choreografka współpracuje z Superamas Collective (Francja/Austria), Olegiem Soulimenko (Rosja), Anne Juren (Francja), Cooperativa Performativa (Rumunia), Markiem Tompkinsem (USA), Georgiem Hobmeierem (Austria), Agatą Maszkiewicz (Polska/Francja), Mathieu Grenierem (Francja), Jerome Belem (Francja) i Amandą Piną (Chiny). W 2007 roku uzyskała stypendium DanceWEB i stworzyła artystyczny kolektyw Mariamagdalena. Jej prace – solo ‘Hold Your Horses’ (2008), ‘The Mob:Fixing Freedom Tour’ (2009), ‘Empathy Project Vol. I’ , 'Until death do us part' – pokazywane były w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii i Szwajcarii. Poza tym jest wokalistką grupy The Mob Fixing Freedom. W 2009 roku dostała stypendium w dziedzinie sztuk performatywnych od Ministerstwa Kultury w Austrii i została wymieniona jako "Remarkable Emerging Choreographer“ w Yearbook of Ballettanz 2010. Od 2008 roku bada zjawisko fizycznej empatii.

Mathieu Grenier urodził się we Francji w 1988 roku. Pracuje jako tancerz, aktor, muzyk i wokalista. Studiował najpierw w Konserwatorium Tańca i Teatru w Bordeeaux, potem w 2009 roku dołączył do formacji Ex.E.R.CE w Centre Chorégraphique National de Montpellier. W 2010 roku wystąpił w spektaklu „Black & blues” Marka Tompkinsa, z którym następnie podjął stałą współpracę. Od 2008 roku prowadzi również grupę muzyczną „The Toys”, gdzie działa jako muzyk, wokalista, aranżer i kompozytor. Współpracuje z Julie Oosthoek. Prowadzi zajęcia z muzyki, rytmiki i tańca dla dzieci i młodzieży.