Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


21.11.2009 - 22.11.2009
Studio Słodownia +3
Stephanie Cumming / Liquid Loft Warsztat tańca współczesnego

Warsztaty

21.11 sobota - 22.11 niedziela/ 10:00

Otwarty pokaz pracy

Piątek 27.11 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

Podczas sesji pozajęciowej („proces”) postaramy się realizować bycie na scenie w zgodzie z zasadą “mniej znaczy więcej”, zatem skupimy się przede wszystkim na samym ciele, na dalszym planie zostawiając narrację czy przedmioty zewnętrzne. Zwrócimy się w kierunku poszukiwania indywidualnych cech własnego ruchu, odchodząc tym samym od klasycznie rozumianego procesu choreograficznego – będzie to poszukiwanie nieznanych dotąd, unikalnych dla każdego z tancerzy cech ekspresji samego siebie. W tym celu wykorzystamy technikę guided improvisation z użyciem zarówno ruchu, jak i dźwięku. Odrzucając narosłe wokół każdego z nas warstwy – fizyczną, emocjonalną, historyczną – odkryjemy wewnątrz siebie zdolność do transformacji oraz zdystansowania się od tego, co powierzchowne.

Warsztat składać się będzie z dwóch części:

Zajęcia...
Podczas zajęć skupimy się głównie na tym, jak ciało porusza się w przestrzeni w sposób jasno określony i celowy oraz na tym, jak wykorzystywać rozmaite oddziaływania fizyczne. Doświadczając obcych nam stanów czy też rodzajów ruchu, na nowo odnajdujemy więź z własnym ciałem, przez co łatwiej jest nam ulegać transformacjom i pokonywać własne stereotypy na temat siebie samych. Wyobraźnia będzie nam pomocna w procesie przechodzenia przez różne stany, będzie wzbogacać naszą interpretację ruchu i pomagać nam definiować przestrzeń wokół nas. Będziemy pracować nad rozmaitymi zagadnieniami technicznymi, takimi jak zjednoczenie, płynność, czy też precyzja, a także nad świadomym odczuwaniem własnej obecności. Po rozgrzewce, w której zaproponujemy ćwiczenia rozciągające i zapoczątkowujące ruch, skoncentrujemy się na fragmentach choreografii, łączących w sobie różne jakości, zmiany napięcia oraz nacisk na poczucie czasu.

Proces...
Odchodząc od klasycznie rozumianej choreografii, będziemy poszukiwać punktów, z których uruchamia się tworzenie. Zamiast podążać za jakimś konkretnym, obranym wcześniej celem, wybierzemy dla siebie jakiś punkt, który będzie dla nas początkiem i spontanicznie go rozwiniemy. Używając siebie samych jako materiału do pracy, stworzymy takie jakości ruchu, które, umieszczone w różnych kontekstach, dadzą nam świeżą perspektywę na określenia takie jak: pożądane, normalne, atrakcyjne, inteligentne, emocjonalne, brzydkie, czułe, dziwne, śmieszne... W naszej pracy bardzo ważne są kontrasty, dzięki którym każdy staje się sobą. Obok nich drugim istotnym elementem są otwartość i obserwacja.

Liquid Loft (A)
Liquid Loft to czołowa austriacka grupa performatywna, ciesząca się światowym uznaniem. Założona została w 2005 roku przez choreografa Chrisa Haringa wspólnie z muzykiem Andreasem Bergerem, tancerką Stephanie Cumming, dramaturgiem Thomasem Jelinkiem i artystką konceptualną Katheriną Zakravsky. W swoich spektaklach i instalacjach Liquid Loft sytuuje taniec współczesny w kontekście innych współczesnych form, tworząc za każdym razem wielowymiarowe dzieła sztuki. Unikalny język metafor, oryginalne rozwiązania akustyczne oraz profesjonalizm w tworzeniu tańca, przyniosły grupie międzynarodowe uznanie, które zaowocowało m.in. nagrodą Złotego Lwa za Najlepszy Występ na Biennale w Wenecji w 2008 roku.

Stephanie Cumming (CA/A)
Absolwentka Uniwersytetu w Calgary, dyplom studiów pierwszego stopnia z tańca (2000). Od 2001 pracuje w Austrii jako niezależna tancerka, współpracuje z takimi choreografami jak Johannes Randolf, Bert Gstettner czy Doris Stelzer. W Kanadzie pracowała dla Battery Opera, Vancouver. W 2004 uzyskała stypendium danceWEB. Od 2003 pracuje z Chrisem Haringiem, brała udział we wszystkich projektach Liquid Loft od początku powstania grupy. Wystąpiła w ostatnim dziele artysty Erwina Wurma - krótkometrażowym filmie Tell. W czerwcu zadebiutowała jako choreograf spektaklem Rodeo Queens, który powstał w Centrum Choreograficznym Linz dla zespołu x.IDA.