Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


08.01.2018
09:00
Studio Słodownia +3

wstęp wolny

Gaja Karolczak W stronę anatomii doświadczeniowej OTWARTE WARSZTATY

Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach
9:00 do 10.30

prowadzenie:
Gaja Karolczak i Goście.

we współpracy z:
Fundacja Sens Ruchu
http://som.org.pl

Gabriela Karolczak vibration and pressure

W stronę anatomii doświadczeniowej. Cykl zajęć eksperymentalno-poznawczych.

Wspólnie z fundacją SENS W RUCHU zapraszamy na cotygodniowe zajęcia DLA WSZYSTKICH !

Podstawą dla zajęć będzie książka „Body Stories.  A Guide to Experiential Anatomy” Andrei Olsen, która we wstępie pisze:

“funkcją książki o anatomii nie jest zdemistyfikowanie ciała – jest nią raczej pomoc w ucieleśnieniu tajemnicy”.

Zgodnie z rytmem lektury  - na kolejnych zajęciach pracować będziemy z krótkim tekstem wprowadzenia, i zadaniami, które pozwolą nam trochę lepiej zrozumieć w działaniu m. in. konkretne obszary ciała np. obręcz barkowa, kolana czy układy: kostny czy nerwowy, ale też mniej oczywiste dla ucieleśnienia kwestie – jak wzorce rozwojowe, czy ewolucję.

Czasem odejdziemy od lektury poświęcając więcej uwagi wybranemu zagadnieniu – np. roli powięzi, dnu miednicy albo zahaczymy o koncepcje pionierów i klasyków myślenia somatycznego jak Mabel Todd, Barbary Clark, Bonnie Bainbridge Cohen, czy Andree Bernard’a. Oprócz ruchu i lektury (w jez. angielskim, możliwe tłumaczenie) będziemy też pracować z pisaniem i rysunkiem, co pozwoli nam na innych poziomach wejść w intymną relację z własnym ciałem i ruchem.

Zajęcia skierowane są dla wszystkich zainteresowanych aktywną eksploracją ciała, szukających indywidualnego poczucia kompetencji w byciu ciałem, studentów kierunków artystycznych i nieartystycznych, osób pracujące w pozycji siedzącej i tancerzy…

Pomysł wywodzi się z połączenia wspólnotowo wytwarzanej wiedzy w ramach Grupy Samoczytającej oraz praktyki Integracji Strukturalnej (SI) Gaji Karolczak, która do współobecności na zajęciach zaprosiła Aleksandrę Tasarek, fizjoterapeutkę, terapeutkę SI, wykładowcę anatomii w studium medycznym.

foto

Gaja Karolczak (ur.1985) – absolwentka Historii Sztuki UAM i Master in the Science of Performative Creativity (UAM & University of Malta). W ramach a.pass (stypendystka Rządu Flandrii) rozpoczęła ruchowy projekt badawczy Phantomic Sensations  rozwijając go we współpracy początkowo z Marysią Zimpel,  a potem z  Martyną Lorenc. W  latach 2013- 2017 prowadziła serie warsztatów, rezydencji, występów w różnych krajach i konstelacjach zorganizowanych wokół w.w. praktyki. Autorka tekstów z zakresu teorii tańca,  publikacje m.in. w : „Mała kultura Współczesna”, „Didaskalia”, „Artpunkt” ; Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca, Muzeum Sztuki w Łodzi. Z Martą Romaszkan założyła Fundację Sens Ruchu działającą interdyscyplinarnie, i międzyśrodowiskowo na rzecz pozaformalnych formatów edukacji i wspólnotowego wytwarzania wiedzy, ale też re-artykułowania modeli bycia razem w życiu codziennym.W ramach  Fundacji m.in. od 2015 współprowadzi Grupę Samoczytającą, która latem 2017 zorganizowała pierwszy czytelniczo-choreograficzny warsztat Micropolitcs and Affects. Od 2016 roku uczy się i praktykuje Integrację Strukturalną Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca Grażyny Kulczyk (2016)

SOM LOGO