Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


05.11.2016
15:00
Studio Słodownia +3

wstęp wolny

Ben J.Riepe UUUUU(TOPIA) INSTALACJA

Choreografia, projekt przestrzeni, kompozycja dźwieku:

Ben J. Riepe

Z udziałem:
Laury Burgener, Lenah Flaig, Simona Hartmann, Karoliny Kraczkowska, Sudeep Kumar Puthiyaparambath, Oli Osowicz i Weroniki Pelczynskiej

Asystent ds kostiumu:
Gwen Wieczorek

obiekty:
zespół

dżwięk:
Kerim Karaoglu

Coaching wokalny:
Katarzyna Sitarz

organizacja:
Izaskun Abrego / Mikołaj Maciejewski (Art Stations Foundation)

produkcja (Poznań):
Julia Stryjska-Banaszak

komunikacja:
Susanne Ruprecht

dokumentacja:
Bianca Bachmann, Okba Hzeem

UUUUUtopia BJR sm

"Chodzi o przebudowę świata na wzór domu, miejsca, które mignęło nam w dzieciństwie; miejsca i stanu, w którym nikt jeszcze nie był "(Ernst Bloch: The Principle of Hope).
W przestrzeni fundacji Art Stations – Studio Słodowni +3 - w wyniku rozpisanego na 3 tygodnie performatywnego badania-rezydencji powstaje nierozpoznane jeszcze dotąd miejsce : UUUUU(topia) - zanurzony w półmroku krajobraz, zapraszający wizytatorów by w nim spocząć, i oddać się zapomnieniu; miejsce, w którym piękno i to, co szczęśliwe i rajskie, może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Wykreowana w Studio Słodownia +3 kraina stanowi namacalną zmysłową przestrzeń transformacji pełną tańca, muzyki i śpiewu. Cudowne dźwięki i momenty chóralnej harmonii tworzą miejsce utopijnej wspólnoty. W tym kosmosie spotkań i wspólnym doświadczaniu, ustanawiamy utopijną (społeczną) przestrzeń, w której centralną rolę odgrywa ciało - ciało rezonujące i ciało, w którym wspólnota znajduje swoje miejsce.
UUUUU(topia) jest kolejną odsłoną badań choreografa nad związkami ciała, muzyki i krajobrazu. Tym razem szczególny nacisk położony zostaje na wschodnioeuropejskiej metodzie śpiewu gardłowego, zwanego także "śpiewokrzykiem” lub „glosem białym". Praktyka ta stanie się punktem wyjścia dla pracy z ciałem i dźwiękiem - eksploracją obecności i efemeryczności.

UUUUU(topia) jest produkcją Ben J. Riepe Company, w koprodukcji z NRW Forum Dusseldorf , Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu oraz Instytutem Goethego w Warszawie. Przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu NRW, art foundation NRW, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Dusseldorf, the NATIONALE PERFORMANCE NETZ (NPN), funduszu koprodukcyjnego niemieckiego Bundestagu oraz fundacji Sparkasse Dusseldorf. Przyjacielskie wsparcie: Jülich research center.

UUUUU(topia) to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. www.goethe.de/swietujemy