Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.06.2005
19:00
Studio Słodownia +3
Cie. Willi Dorner threeseconds / No credits spektakl

threeseconds
koncept i choreografia 
Willi Dorner

tańczą 
Anna MacRae, Ingrid Reistbauer, Matthe Smith

muzyka 
Heinz Ditsch

światło 
Klaus Rink

produkcja 
Kathy Punzmann

No credits
koncept i choreografia 
Willi Dorner

tańczą 
Anna MacRae, Matthew Smith

Taniec jest często bez zastanowienia opisywany jako "język". Jeżeli to prawda, jak możemy "odczytać" i zrozumieć taniec? Spektakl "threeseconds" poszukuje indywidualnego języka ruchu i pragnie pokazać to, co w języku "niewypowiadalne" (analogia z wszystkim tym, co w tańcu nie może być "widzialne").
Willi Dorner

To jest właśnie tak zwany "taniec eksperymentalny" w swym najlepszym wydaniu:Gra, wzbogacona analitycznym podejściem do tańca i zbudowana na eksperymencie opartym o silny koncept. Willi Dorner był w stanie pokazać animowane obrazy na trzech poziomach - w projekcjach video, w dźwięku i ruchu, a następnie na każdym poziomie zredukować je do czystej esencji. "threeseconds" to prawdziwy klejnot współczesnego tańca - inteligentny i zabawny.

Edith Wolf-Perez, tanz.at

To co odświeżające w solach i duetach Dornera to zaangażowanie humoru w taniec.

Andrea Amort, Kurier

"threeseconds" to satyra na dostępne nam mechanizmy dekodujące znaki (...): inteligentnie wymyślona, świetnie zatańczona i doskonale wychoreografowana.

Helmut Ploebst, ballet-tanz

Willi Dorner jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych choreografów niezależnej sceny austriackiej. Po ukończeniu nauki w Konserwatorium Wiedeńskim, kontynuował studia by w 1999 uzyskać certyfikat nauczyciela techniki Alexandra. Studiował także body mind centering i improwizację kontaktową z Andrew Harwoodem i Nancy Stark Smith oraz techniki realisingu u Stephena Petronio. Łączenie tych doświadczeń stanowi cechę charakterystyczną jego tańca.

Współpracował jako tancerz z Niną Martin (Nowy York) i Markiem Tompkinsem (Paryż). Od początku l.90 tworzy własne choreografie. Jego spektakle cieszą się popularnością na całym świecie (Cie. Willi Dorner występowała niemal w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej) i uznawane są przez krytykę taneczną za jedne z najciekawszych zjawisk współczesnej awangardowej sceny tanecznej.

Willi Dorner jest laureatem wielu nagród choreograficznych, jego zespół wielokrotnie nagradzało Austriackie Ministerstwo Kultury, a spektakl mazy uznany został za najlepszą produkcję taneczną w Austrii w 2000 roku.