Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


16.05.2015
19:00
Studio Słodownia +3

Bilety w cenie 15zł i 10zł (studenckie) dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

PETER PLEYER THE PONDEROSA TRILOGY SPEKTAKL

koncepcja i wykonanie
Peter Pleyer

© Michiel Keuper

Peter Pleyer Ponderosa Trilogy. Foto Michiel Keuper 300dpi.jak zmniejszyc fotke pl

Spektakl Petera Pleyera składa się z materiałów pochodzących z prac solowych, które powstawały i miały swoje premiery podczas kilku ostatnich edycji Ponderosa Tanzland Festival w Stolzenhagen (Niemcy).

The Ponderosa Trilogy jest jak bogaty w opowieści i sytuacje gobelin utkany z motywów powiązanych z głównymi obszarami artystycznych zainteresowań i aktywności artysty: od szydełkowania, przez taneczną improwizację, teorię queer, problematykę AIDS w sztuce l.80-tych, aż po praktykę pisania i aktywizm. W centrum spektaklu jest to, co osobiste. Muzyka w największym zakresie koresponduje w twórczością gejowskich artystów, którzy zmarli na AIDS (Arthur Russell, António Variações), lub dla których epidemia AIDS była istotna dla twórczego rozwoju (Mark Lewis & The Standards).

To rozpisany na kilka z pozoru niezależnych od siebie części kolaż wątków, zakładający także aktywny w nim udział widzów. Budulcem każdej z części są improwizacje taneczne, przygotowane podczas sesji intensywnych badań ruchu autentycznego, licznych warsztatów contact improvisation i coachingów poprowadzonych podczas Ponderosa TanzLand Festival, przez takich artystów jak Keith Hennessy, Stephanie Maher, Nina Martin, Jennifer Monson, Meg Stuart.

Peter Pleyer uczył się tańca w European Dance Development Center przy Art Academy w Arnhem w Holandii. Pracował w Nowym Jorku z Yoshiko Chuma, jako tancerz i asystent choreografa oraz w Paryżu z Markiem Tompkinsem. Opracowuje choreografie do własnych występów (jest laureatem konkursu choreograficznego w Groningen). Od 2000 roku mieszka w Berlinie. Ostatnio oddaje się zgłębianiu tajników teorii tańca. Często prowadzi i nadzoruje projekty performatywne w Niemczech i Szwecji. Koncentruje się tam na nowych metodach treningu tanecznego i kompozycji - takich, w których kluczową rolę odgrywa improwizacja. Swój spektakl Choreographing books prezentował w Browarze w Poznaniu.