Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.03.2015
19:00
Studio Słodownia +3

Bilety w cenie 15zł i 10zł (studenckie) dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Étienne Guilloteau / Action Scénique SYNOPSIS OF A BATTLE SPEKTAKL

kierownictwo artystyczne Etienne Guilloteau

taniec Claire Croizé, Etienne Guilloteau

dramaturgia muzyczna Alain Franco

światło Hans Meijer

kostiumy Anne-Catherine Kunz w wykonaniu Marii-Evy Rodriguez

administracja projektu klein verzet vzw

dystrybucja Cinzia Maroni

produkcja Action Scénique

koprodukcja Kaaitheater, CCNR direction Yuval Pick, Kunstencentrum Buda

we współpracy z WpZimmer, Takt, apap (Advancing Performing arts project)

przy wsparciu The Flemish Authorities

czas trwania 60 min

Bitwa między dwojgiem tancerzy – między duszą i ciałem, losem i wolnością, pasją i powinnością, niepohamowaną żądzą życia a śmiertelnością (Charlotte De Somviele, Etcetera, listopad 2013).

Synopsis of a Battle to scenariusz opery -  choreograficznej tragedii skomponowanej z ruchu, światła, muzyki, poezji i mitów. W swej najnowszej kreacji brukselski choreograf Étienne Guilloteau łączy muzykę, słowa i taniec po raz kolejny współpracując z belgijskim pianistą i muzykologiem Alainem Franco oraz reżyserem światła Hansem Meijerem. Dwoje tancerzy, Claire Croizé  i Guilloteau, wypełniają sobą przestrzeń. Dwa to minimalna ilość potrzebna do ustanowienia związku i maksymalna zanim zawiąże się grupa.  Bohaterowie spektaklu dialogują ze sobą, poruszają się w przestrzeni sceny, słów i muzyki, na przemian razem i każde z osobna. Ich związek przybiera różne formy, inicjuje wątki opowieści, bez potrzeby składania ich w jedną całość. Słowa nie opowiadają ich historii, raczej podsuwają tropy pozostawiające miejsce dla naszej wyobraźni. Nie tyle opowieść, co energia opowiadania odgrywa tu prawdziwie istotną rolę. Synopsis of a Battle to spektakl, który opowiada o walce, dialogu i o... miłości...

etienne

Étienne Guilloteau, tancerz i choreograf. W 2002 roku ukończył szkołę P.A.R.T.S. i dołączył do grona artystów wp Zimmer (www.wpzimmer.be) w Antwerpii, co pozwoliło mu na stworzenie prezentowanych na wielu europejskich scenach spektakli, m.in. duetów Skènè (z Claire Croizé /2004, w Starym Browarze w 2005) i La Magnificenza, (z Vincentem Dunoyer oraz reżyserem światła Hansem Meijerem/ 2006), czy współtworzonej z Claire Croizé video instalacji Dido inspirowanej „Dydoną i Eneaszem” Purcella (2007). Praktyka choreograficzna Etienne eksploruje dramaturgiczną relację między tańcem, muzyką i światłem. Długoletni research zaowocował scenicznymi „etiudami” – spektaklem dla dzieci Prima dell'atto do muzyki Debussy’ego oraz DAAD, solo do muzyki  Johna Cage’a ("Experiences"). W 2010 roku prestiżowy brukselski Kunsten festival des art wyprodukował (prezentowany także w Poznaniu w 2012) spektakl Tres Scripturae stworzony i wykonywany razem z pianistą Alainem Franco i reżyserem światła Hansem Meijerem. Najnowszy spektakl Synopsis of a Battle (2013) miał premierę w Kaaitheater w kontekście  La Biennale of Charleroi Danses. Oprócz kariery choreograficznej, Etienne tańczył także dla wielu innych artystów (Vincent Dunoyer, Rosas, Charlotte Vanden Eynde), a  z Claire Croizé i Markiem Vanrunxt współpracuje na stałe. Jednocześnie Etienne jest liderem Action Scénique – kolektywu niezależnych artystów (stworzonego z Claire Croizé i Nadą Gambier), który w latach 2013-2016 jest wspierany przez europejską sieć APAP (advancing performig arts project).