Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


08.06.2015 - 27.06.2015

STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2015

8.06, godz. 18:00 i
9.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Rebecca Lazier (USA)
THERE MIGHT BE OTHERS

11.06, godz. 19:00 i 21:00 
Słodownia +2
Rosalind Crisp (Australia)
BACK TO BONE

17.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Sjoerd Vreugdenhil (Holandia)
SKUTKI NIEZAMIERZONE

19.06, godz. 18:00
galeria Art Stations
WERNISAŻ WYSTAWY LET’S DANCE

19.06, godz. 19:30 
Studio Słodownia +3
Frédéric Gies (Francja)
DANCE (PRATICABLE)
w ramach wystawy LET’S DANCE

19.06, godz. 21:00, Studio Słodownia +3
Jasmina Krizaj, Cristina P. Leitão
(Słowenia, Portugalia)
THE VERY DELICIOUS PIECE

20.06, godz. 18:00
Studio Słodownia +3
Hodworks (Węgry)
DAWN

20.06, godz. 21:00
Studio Słodownia +3
Frédéric Gies, Fiedel, 
Anton Stoianov (Francja, Niemcy)
GOOD GIRLS GO TO HEAVEN,
BAD GIRLS GO EVERYWHERE,
w ramach wystawy LET’S DANCE

21.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Giorgia Nardin (Włochy)
ALL DRESSED UP WITH NOWHERE TO GO

21.06, godz. 21:00
Studio Słodownia +3
Willi Dorner (Austria)
DANCE KARAOKE
w ramach wystawy LET’S DANCE

23.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Shani Granot, Nevo Romano (Izrael)
AN HOUR WITH ALL-EATERS

23.06, godz. 21:30
Studio Słodownia +3
Agata Siniarska (Polska)
ŚMIERĆ 24 KLATKI NA SEKUNDĘ
ALBO ZRÓB MI TAK JAK W PRAWDZIWYM FILMIE - 
CHOREOGRAFIA SPOWOLNIONA W ROZDZIAŁACH

24.06, godz. 19:30
Studio Słodownia +3
Maria Stokłosa (Polska)
INTERCONTINENTAL

24.06, godz. 21:00
Studio Słodownia +3
Shira Eviatar (Izrael)
BODY ROOTS

24.06, godz. 21:30, Słodownia +2
Maria Zimpel (Polska)
NOISH ~

25.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Renata Piotrowska (Polska)
ŚMIERĆ. ĆWICZENIA I WARIACJE

25.06, godz. 20:00, Słodownia +2
Maria Zimpel (Polska)
NOISH ~

25.06, godz. 21:00
Studio Słodownia +3
(double bill)
Rotem Tashach (Izrael)
ISRAELICA i
Asher Lev (Izrael)
PERFORMING ART THROUGH ECSTATIC PATHWAYS

27.06, godz. 17:00, Słodownia +2
Jérôme Bel (Francja)
SHIRTOLOGY
w ramach wystawy LET’S DANCE

27.06, godz. 19:00
Studio Słodownia +3
Isabelle Schad (Niemcy)
COLLECTIVE JUMPS

opracowanie graficzne motywu festiwalu: Michał Łuczak

 

 Malta2015 plaskie

Taneczna scena przemieniona w siłownię? albo w dyskotekowy dancefloor? czy w modowy catwalk? Taniec współczesny coraz częściej wydarza się w sferze pomiędzy: między konwencjami sztuki a przestrzenią zachowań potocznych. Artyści coraz uważniej przyglądają się temu, co na wyciagnięcie ręki – jak poruszamy się na ulicy, w klubie, podczas joggingu, towarzyskiego spotkania, nawet podczas seksu. I czynią z tego swój temat. Oczywiście ich praktyka byłaby trudna do wyobrażenia (a przynajmniej niezbyt zrozumiała), gdyby wcześniej, w połowie lat 60., twórcy tańca post modern nie uznali, że tancerzem może być każdy, a tańcem – wszystko, nawet zwykłe chodzenie czy bieganie. Dziś nadal konfrontujemy się z konsekwencjami tamtego odkrycia: nie tylko widzimy na scenie najprostsze codzienne gesty, ale i na tańczących amatorów patrzymy nierzadko jak na bezpośrednich spadkobierców klasyków post modern dance.

Na naszych oczach taniec staje się coraz bardziej demokratyczny. Utopia lat 60. zdaje się wreszcie realizować. Tańczą wszyscy – amatorzy, gwiazdorzy, celebryci. Ci, którzy w potocznym znaczeniu tańczyć „potrafią” i ci, którym nie do końca to „wychodzi” Co więcej, jedni naśladują drugich. A zarazem coraz częściej uświadamiamy sobie, że podpowiadane nam przez kulturę masową ruchowe wzory subtelnie, lecz skutecznie nas dyscyplinują. Taniec nas wyzwala, ale i subordynuje. Obserwując dziś proces demokratyzowania tańca, trzeba więc dostrzec jego rewers: m.in. dokonania tych wszystkich artystów, w których pracach taniec to nie tyle obietnica nieskrępowanej ekspresji, ile metafora społecznego treningu. Próbą opisania takiego napięcia jest wystawa LET’S DANCE kontekstualizująca tegoroczną festiwalową odsłonę programu Stary Browar Nowy Taniec.

Od ponad dekady Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk podejmuje działania, w ramach których zgodnie koegzystują współczesna choreografia i sztuki wizualne. To idealne miejsce dla projektu, w którym granica między tymi dwoma dziedzinami okazuje się ledwo widoczna, wręcz niezauważalna. Tematyka wystawy - której wernisaż stanowi jeden z centralnych punktów tegorocznego programu, i w ramach której fragmenty najważniejszych spektakli tanecznych ostatnich lat zestawione zostaną z pracami wybitnych artystów wizualnych, teledyskami, w których taniec staje się głównym bohaterem oraz amatorskimi filmami odnalezionymi w Internecie - stanie się istotną ramą dla głównego nurtu prezentowanych w Studio Słodownia + 3 festiwalowych spektakli.

Właściwa dla tanecznych rewolucjonistów post modern awangardowa fascynacja życiem (ruchem) codziennym i otaczającą nas (społeczną i polityczną) rzeczywistością oraz inspiracje najnowszymi trendami w sztuce wyznaczyły kierunki rozwoju choreografii na świecie i do dziś stanowią główny punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących, także konceptualnych, choreografów i artystów performance. Stąd też w tym roku zagoszczą w Starym Browarze spektakle zarówno światowych gwiazd (Jérôme Bel czy Willi Dorner), uznanych młodszych twórców (Frédéric Gies, Isabelle Schad, Rebecca Lazier) jak i reprezentantów najmłodszego pokolenia choreografów, którzy swoją pracę opierają na fascynacji ruchem codziennym i popularnymi praktykami ruchowymi. Z nich konstruują oni nowe, a jednocześnie dobrze znane i bliskie odbiorcy słowniki ruchowe zdolne skutecznie i krytycznie komunikować o otaczającej nas rzeczywistości. Nie zabraknie także artsytów, którzy podążając za przekonaniem, że wszystko może być tańcem, wystawiają widzów na próbę konsekwentnie poszerzając definicję choreografii, oraz tych, którzy w myśl przewodniego hasła sprowokują nas do działania (na scenie, ale i w galerii) stwarzając tym samym okazję do własnego doświadczania i współkreowania tańca. A wszystko to w demokratycznym tonie i nierzadko popowej formie. Bo przecież to właśnie (i dopiero) masowa kultura popularna pozwoliła każdemu z nas tańczyć i paradoksalnie to tu dziedzictwo Yvonne Rainer i Steve’a Paxtona żyje najmocniej.

A zatem Let’s dance!

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2015, 8-28 czerwca (kurator: Joanna Leśnierowska)
Wystawa LETS DANCE, 19 czerwca - 18 października (kuratorzy: Joanna Leśnierowska, Tomasz Plata, Agnieszka Sosnowska)

003

stopka_glowna