Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


25.02.2016
18:00
Studio Słodownia +3

wstęp wolny

SPOTKANIE Z BENEM J. RIEPE ALTERNATYWNA AKADEMIA TAŃCA 2016

aat 2016 180 180

prowadzenie: Joanna Leśnierowska
wstęp wolny
spotkanie odbędzie się w języku angielskim

Ben J. Riepe official Joerg Letz

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Alternatywnej Akademię Tańca 2016.
Tym razem naszym gościem będzie Ben J. Riepe - choreograf, który konsekwentnie oddaje się kreowaniu artystycznych strategii prowadzących do instalacji site-specific, stwarzających przestrzeń dla gry tańca, muzyki, sztuk wizualnych, performansu, Live-Art i instalacji dźwiękowych.
Przewodnim tematem projektów Bena J. Riepe jest praca z granicami tego, co efemeryczne i ulotne. Interesują go zagadnienia obecności i nieobecności, podmiotu i przedmiotu.  Długofalowe artystyczne poszukiwania  stały się ramą dla wielu prac – zarówno scenicznych, jak i instalacji, czy prac wideo - wielokrotnie prezentowanych w Europie i Azji. Podczas spotkania artysta opowie nam o swojej pracy nad przyszłą instalacją „UUUtopia” – która powstanie już w czerwcu, w ramach festiwalu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2016 oraz zaprezentuje fragmenty swoich wcześniejszych realizacji.

Ben J. Riepe studiował taniec i choreografie w  Folkwang-Hochschule w Essen. Po dyplomie pracował jako tancerz dla  Piny Bausch i V.A. Wölfl/NEUER TANZ. Obok pracy z własnym zespołem (załozonym w 2004 roku)  pracuje także jako gościnny choreograf i pedagog  Tworzył choreografie dla wielu międzynarodowych zespołów (m.in.. dla  Malaysian Kwang Tung Dance Company , Folkwang Tanzstudio of Essen, Korea National Contemporary Dance Company of Seoul).  W 2008 roku, jako jeden z 6 artystów z Europy, wziął udział w projekcie twórczej wymiany z choreografami chińskimi (w ramach Chin-A-Moves). W roku 2015 wziął udział w europejskich projektach  Identity.Move! oraz  Modul Dance.
Jest laureatem licznych stypendiów i nagród (w laatch 2009, 2012 i 2015 otrzymał stipendium  „Spitzenförderung“, a 2009, nagrodę dla młodych twórców z regionu NRW /Förderpreis für darstellende Kunst des Landes NRW). Jako pedagog, Ben J. Riepe konsultuje prace młodych choreografów i prowadzi warsztaty z ruchu i improwizacji zarówno dla tancerzy, jak i artystów innych sztuk performatywnych.  Obecnie Ben Riepe jest Affiliated Artist w PACT Zollverein, Essen.
W ostatnich latach jego praktyka  skupia się na zgłębianiu związków choreografii i sztuk wizualnych, zwłaszcza instalacji, sztuki performansu, LIVE-ART i instalacji dźwiękowych.
W sztuce interesuje go praca z tym, co ulotne: zagadnieniami obecności i nieobecności, podmiotu i przedmiotu. Długofalowe artystyczne poszukiwania  stały się ramą dla wielu prac – zarówno scenicznych, jak i instalacji i prac wideo -   wielokrotnie prezentowanych w Europie i Azji.