Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


10.01.2015 - 23.01.2015
Studio Słodownia +3
Renata Piotrowska SORCERY REZYDENCJA

sbnt co z tym tancem

Rezydencja odbywać sie będzie w Studio Słodownia +3 / Art Stations Foundation w Poznaniu w terminie od  10 do 23 stycznia 2015 oraz w STSpot w Jokohamie.

Rezydencja możliwa dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz culture.pl

IAM logo PL
culturepl logo

Dwutygodniowa rezydencja choreografki Renaty Piotrowskiej oraz Simona Auffret (dźwięk), Anny Goldanowskiej (scenografia) i Joanny Leśnierowskiej (światło i dramaturgia) rozpocznie prace nad jej najnowszym projektem, którego premiera została zaplanowana na listopad 2015 roku i odbędzie sie w Starym Browarze w Poznaniu.

Pierwszym impulsem do tej pracy była animistyczna myśl, że to co oddziela nas od świata to ciało, a dusza jest wspólna dla wszystkiego. Kiedy przeczytałam o tym jakiś czas temu, poczułam nagle, że otwiera się przede mną nowy świat.  Jednocześnie wróciłam w myślach do mojego dzieciństwa i tych momentów kiedy wydawało się oczywistym, że każdy przedmiot z którym jestem w kontakcie ma swoją duszą lub życie i że nawiązuje relację ze mną tak samo jak ja z nim. Dzisiaj, wydaje mi się, że przejrzenie na nowo tego co wszyscy mieliśmy jako dzieci i nie mamy jako dorośli jest nie tylko spojrzeniem na osobiste historie z innej perspektywy, ale również sposobem na zdefiniowanie problematyki i budowanie fikcji dotyczących nowych wizji naszego współczesnego świata.
Punktem wyjściowym do researchu stało się założenie, że to co jest potencjalnie wspólne pomiędzy nami - ludźmi i światem na poziomie fizycznym, jak również na poziomie symbolicznym, bo kojarzonym z duszą, jest powietrze. Co jeśli powietrze jest widoczne na scenie? Co jeśli staje się podstawowym tematem, bohaterem i materiałem? Przez jakie performatywne strategie możemy doświadczać powietrza?
Podczas dwóch tygodni w Poznaniu i jednego tygodnia research rezydencji w Jokohamie zdecydowałam się pracować z przedmiotami, które dosłownie poruszają powietrze lub są poruszane i przekształcane przez powietrze, takie jak: wentylatory, suszarki, pompki i obiekty nadmuchiwane.  Interesuje mnie nadawnie kierunków i kształtów podczas rezydencji poprzez takie aspekty jak: uwaga, empatia kinestetyczna i afekt. Poprzez eksperymentowanie z potencjalnymi relacjami pomiędzy obiektami jestem otwarta na odkrywanie choreograficznych i tanecznych protokołów, w których powietrze jest głównym tematem i materiałem.  Zdefiniowane protokoły mogą być wykorzystane w dalszej pracy, kolejnej fazie projektu – próbach do spektaklu grupowego sfinalizowanego pod koniec 2015.
Podczas ostatniego dnia rezydencji w Jokohamie mam przyjemność zaprosić publiczność do uczestniczenia w Open Studio, spotkaniu w ramach którego zamierzam podzielić się wynikami researchu i dać możliwość uczestnikom doświadczenia, usłuszenia i zobaczenia zdefiniowanych performatywnych strategii i aktualnych pytań dotyczących pracy / Renata Piotrowska

IMG 1898 Renata Piotrowska photo by Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grazyna Kulczyk

Renata Piotrowska jest choreografką i performerką, absolwentką magisterskiego programu choreograficznego ex.e.r.ce w Montpellier. Renata konfrontuje choreografię z myśleniem konceptualnym. Obecnie w swoich spektaklach obok tematu percepcji interesuje ją kontemplacja wspólczesnego świata poprzez czerpanie inspiracji z własnych doświadczeń i tekstów teoretycznych z zakresu nauk humanistycznych. Jest autorką spektakli: „Teraz“, „Tańcząc z wrogiem“ seria UNKNOWN, B.R.E.A.K. Sztuka Wojny, Unknown.Seans, ON EXPRESSION (we współpracy z Eleonore Didier). Pokazywała swoje prace we Francji, Niemczech, Polsce, Izraelu i USA m.in na Festiwalu 360 stopni w St.Brieuc, Festiwalu Machol Shalem, Festiwalu „Rozdroże“, Festiwalu „Ciało Umysł“ i Festiwalu „Malta“. Jej spektakle dwukrotnie były wytypowane do prestiżowego przeglądu – Polska Platforma Tańca. Jako performerka i tancerka współpracowała z Nigelem Charnockiem, Michaelem Schumacherem i Eleonore Didier. W latach 2007-2011 Renata prowadziła regularne zajęcia z improwizacji i kontakt improwizacji w Warszawie oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Jest twórczynią programu edukacyjnego o tańcu „Mam ochotę na taniec” w Teatrze Ochoty w Warszawie, który zakłada łączenie teorii z praktyką. Renata jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu “Młoda Polska” (2010) i programu „Stypendium Ministra” (2013).
www.renatapiotrowska.pl

IAM logo PL    culturepl logo

LOGA MKIDN