Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.01.2021
18:00

online

CYKL SPOTKAŃ KRYTYCZNYCH Skoczne Słowa w sieci wraz z Przestrzenią Wspólną

Zapisy: dzieci@starybrowarnowytaniec.pl

 

skoczne

Zapraszamy na cykl spotkań poświęconych krytycznej refleksji nad spektaklami tańca dla dzieci. Zamknięcie granic z powodu pandemii spowodowało przymusową przerwę w prezentacjach spektakli na całym świecie. Część wydarzeń przeniosła się jednak do sieci, co umożliwia obejrzenie zagranicznych propozycji bez wychodzenia z domu. Chcąc wykorzystać potencjał zawarty w tej nieoczekiwanej sytuacji, zapraszamy na cykl warsztatów online.

Spotkania adresowane są do krytyczek/ków i studentek/ów zarówno z obszaru tańca, jak i sztuki dla dzieci. Mają one charakter oddolnej inicjatywy non-profit, służącej wymianie myśli, budowaniu narzędziownika krytycznego, dialogu środowiskowego i podtrzymywaniu tożsamości zawodowej w czasach trudnych dla dziedziny sztuk performatywnych.

Tegoroczny cykl składa się z dziewięciu spotkań odbywających się raz w miesiącu (oprócz lipca, sierpnia i grudnia). Możliwe jest uczestnictwo w całym cyklu, lub tylko w wybranych spotkaniach. Udział w warsztatach jest darmowy, czas ich trwania to każdorazowo dwie godziny. Tydzień przed każdym spotkaniem uczestnicy dostaną link do spektaklu, który będzie omawiany na nadchodzącym spotkaniu. Miejscem wirtualnych spotkań będzie platforma zoom oraz zamknięta grupa na Facebooku. Skoczne słowa w sieci powstały w 2020 roku, po marcowych warsztatach krytycznych “Skoczne słowa”, które odbyły się w ramach programu Roztańczone Rodziny Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

 Ponieważ różnorodność perspektyw badawczych traktujemy jako ogromną wartość, intencją cyklu jest zachęcenie uczestniczek i uczestników do jego aktywnego współtworzenia tak, aby każde spotkanie było prowadzone przez inną osobę. Ostateczny format spotkań ustalany jest w dialogu z osobami zainteresowanymi wspólną pracą.

18 stycznia grupa Skoczne słowa w sieci połączy się jednorazowo z inicjatywą Przestrzeń Wspólna (więcej informacji poniżej) w rozmowie o publikacji ““Roztańczone dialogi. Z okazji 10. urodzin programu Roztańczone Rodziny (Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci)”, tekst do pobrania pod linkiem:

https://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/ruchome-dialogi/3776

Skupimy się w szczególności nad tekstami:

“Taniec po prostu jest” Rozmowa Aleksandry Bożek-Muszyńskiej, Hanny Bylki-Kaneckiej, Dany Chmielewskiej, Moniki Kiwak i Anny Wańtuch,

oraz “RELACJA / SPRAWCZOŚĆ / ZMIANA. O projekcie Roztańczone Rodziny (Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci)”, Justyna Czarnota, Sandra Lewandowska, Alicja Morawska-Rubczak.

Gościniami spotkania będą współautorki omawianej publikacji: Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska, Justyna Czarnota, Monika Kiwak, Sandra Lewandowska, Alicja Morawska-Rubczak i Anna Wańtuch.

Spotkanie rozpoczniemy krótką praktyką ruchową inspirowaną ruchem niemowląt - potrzebne będą: kawałek podłogi i strój niekrępujący ruchów, ćwiczenie nie wymaga wcześniejszego doświadczenia tanecznego.

Link do Zoom'a: TU

Meeting ID: 827 6007 3183

Passcode: 034055

 Inicjatywa #Przestrzeń_Wspólna to oddolna platforma wymiany wiedzy pomiędzy osobami profesjonalnie i amatorsko praktykującymi i badającymi taniec, choreografię oraz szeroko rozumianą pracę z ciałem. Projekt łączy różne środowiska, ma charakter międzynarodowy, inkluzywny i interdyscyplinarny (choreografia, sztuki wizualne, performans, teoria tańca itd.). Metoda naszej pracy opiera się na spotkaniach samokształceniowych, lekturze tekstów autorstwa praktyczek_ów i badaczek_y tańca, dyskusjach seminaryjnych oraz dzieleniu się naszymi sposobami tworzenia, dokumentowania i rozwijania pracy artystycznej i badawczej.

Tworzymy Przestrzeń Wspólną dla siebie nawzajem, by umożliwić kolektywną i pozainstytucjonalną ekspresję, zrozumienie modeli i języków artystycznych oraz afirmatywną/konstruktywną krytykę naszych działań. Naszym kluczowym celem jest budowanie wspólnoty opartej na trosce i zaufaniu oraz wdrażanie horyzontalnej struktury współpracy opartej na transparentnych zasadach.

W 2020 roku środowiskową inicjatywę Przestrzeń Wspólna współtworzyły i współtworzyli tancerki, choreografki, badaczki i krytyczki tańca, artystki wizualne, performerki, producentki: Alicja Bielawska, Hanka Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska, Alicja Czyczel, dr Małgorzata Dawidek, Teresa Fazan, Julia Hoczyk, Ewa Hubar, Katarzyna Kania, Dorota Michalak, dr Krystyna Mogilnicka, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Marcelina Obarska, Weronika Pelczyńska, Rafal Pierzyński, Hanna Raszewska-Kursa, Karolina Rychlik, Katarzyna Słoboda, Agnieszka Sterczyńska, Kasia Sztarbała, Mary Szydlowska, Zofia Tomczyk, Anna Wańtuch, Magda Wolnicka, Łukasz Wójcicki, Magda Zamorska, Ula Zerek, Katarzyna Helena Żeglicka. Zapraszamy nowe osoby!

Kontakt: przestrzenwspolna2020@gmail.com.

https://www.facebook.com/events/832979140885059