Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


26.06.2009
22:00
Studio Słodownia +3
Yasmeen Godder / ISR Singular Sensation spektakl

choreografia 
Yasmeen Godder

dramaturgia 
Itzik Giuli

we współpracy z tancerzami 
Inbal Aloni, Ilaya Shalit, Eran Shanny, Tsuf Itschaky, Shuli Enosh

muzyka 
Random Inc & Tim Hecker, Throbbing Gristle, Panda Porn, Rona Geffen, Ziv Jacob, Gabi Lala

scenografia 
Oren Sagiv 

reżyseria świateł 
Tamar Or

kostiumy
Inbal Lieblich

edycja muzyki 
Gabriel Kricheli

asystent produkcji
Shira Korona

administracja i produkcja 
Guy Hugler

produkcja 
Yasmeen Godder

koprodukcja 
Montpellier Danse 2008 (Francja), Hebbel am Ufer Theater (Berlin, Niemcy), The Suzanne Dellal Center for Dance and Theater (Tel-Awiw, Izrael)

Goszcząca w zeszłym roku w Browarze Yasmeen Godder (spektakl „Sudden Birds”, IV 2008) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych choreografów izraelskich. W swoim najnowszym spektaklu poszukuje odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy w super-do-informowanym, ekstremalnie samo-świadomym świecie spod znaku „popatrz na mnie”. W jaki sposób możemy dziś jeszcze odnaleźć ekscytację, prawdziwy dreszcz emocji czy doświadczyć (dosłownie) czegoś naprawdę wyjątkowego? Podążając za postawionym pytaniem, proces pracy nad spektaklem przebiegał od studiowania przerysowanej sztuczności do poszukiwania i zgłębiania „autentyczności”, o ile coś takiego w ogóle jeszcze istnieje. Pragnienie (przy)podobania się sączy się zatem z ciał tancerzy intensywnie poszukujących przeżycia na wskroś niepowtarzalnego (tytułowego – singular sensation). Świat wykreowany na scenie jest światem pięciu jednostek za wszelką cenę próbujących wyrwać się z własnego odrętwienia.

„Oglądając przedstawienie trudno oprzeć się wyobrażeniu, że tak właśnie musieli zachowywać się ludzie, zanim nauczyli się słowami objaśniać mowę swoich ciał.”

Helen Kaye

Spektakl został uznany za najlepszą izraelską produkcję taneczną 2008 roku (Time-Out, Tel Awiw).

www.yasmeengodder.com