Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


23.10.2011
19:00
Aula Artis
Renegade Schwarze Katze spektakl

tancerze 
Elena Friso, Denis Kuhnert, Peter Sowinski, Eugen Ulrich,Paul Hess

BMX 
Pascal Nanko

choreograf 
Malou Airaudo

asystent choreografa 
Flix Bürkle

projektant świateł 
Niko Moddenborg

 

Taniec z Nadrenii Połnocnej-Westfalii

Podążając za kilkuletnią współpracą w ramach Europejskiej Sieci Domów Tańca, na zaproszenie Tanzhaus Düsseldorf, Stary Browar stanie się głównym centrum tanecznego programu Sezonu Kultury NRW w Polsce. Przez cały październik będziemy gościć w Poznaniu wiele spektakli i projektów artystycznych angażujących polskich i niemieckich artystów.

Trzech tancerzy breakdance, dwóch tancerzy klasycznych i jeden mistrz Europy w wyścigach BMX spotykają się w spektaklu, do którego choreografię stworzyła Malou Airaudio, przez długi czas solistka w zespole Piny Bausch. Ta hybrydowa produkcja oparta jest w całości na osobowościach wykonawców. Jej obrazy oscylują pomiędzy poetyką ciszy i niemal nieograniczonym dynamizmem. Temu pełnemu energii, płynnemu spektaklowi towarzyszy równie stymulujący mix muzyczny, w którym wybrzmiewa m.in. chanson i metal. Gra jest czysta, ograniczona do tańca i osobowości samych tancerzy. Nie potrzeba tu wyjaśnień, scenariusza czy obroży dla kota. „Schwarze Katze” (Czarny kot) to piękny przykład offu.

„Rezultatem tego spotkania jest kapryśna mieszanka stylów poruszania się, która popycha tancerzy w ich wzajemne światy. Malou Airaudo dostosowuje nadzwyczajne umiejętności grupy Bboy do muzyki, która raz wybrzmiewa jak »chanson«, a innym razem jak utwór zespołu Slipknot. Tworzy to jeszcze bardziej oddzielone od siebie wypowiedzi, z naciskiem na indywidualne osobowości artystów i ich kontakt z publicznością.”

Time Out, Lyndsey Wynship

Renegade realizuje niezależne produkcje taneczne we współpracy z międzynarodowymi partnerami, tancerzami, choreografami i instytucjami kultury. Zespół został założony w roku 2003 przez Zekai’ego Fernerci, Markusa Michalowskiego oraz Lorcę Renoux w Gerne. Pierwsza produkcja – „Rumble” – adaptacja szekspirowskiego klasyka „Romeo i Julia” – otrzymała główną nagrodę w konkursie Theaterzwang NRW 2004, a także nagrody Harald Angel 2004, Guardians Best Physical Theatre Award 2004 oraz Fringe First 2004.

Od tej pory Zekai Fenerci razem z międzynarodowymi tancerzami i choreografami, takimi jak np. Malou Airaudo, Lorca Renoux czy Samir Akika, tworzy spektakle taneczne, które są zapraszane na występy na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym produkcji Renegade jest równouprawnienie różnych stylów tanecznych oraz widoczny wpływ elementów street artu (np. graffiti, breakdance).

Spektakl „E.T.E.” był prezentowany na tourne w Indiach i na Bliskim Wschodzie, zaś pierwszą stricte taneczną produkcją Renegade, powstałą we współpracy z choreografką Malou Airado z Wuppertalu, był spektakl „Schwarze Katze”. Spektakl „Crayfish” z tego samego roku to portret-kolaż historii i stylu życia hip-hopu. W 2005 r., po przeprowadzce współzałożyciela Renegade Markusa Michałowskiego do Australii, całkowitą odpowiedzialność za Renegade przejął Zekai Fenerci. Od tej pory Michalowski znajduje się wśród współpracujących z Renegade niezależnych reżyserów i choreografów, podobnie jak Samir Akika i Malou Airaudo.

www.pottporus.de/renegade