Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


25.06.2007 - 27.06.2007

Michael Schumacher & Guests Randka w ciemno

Schumacher / Dominik Strycharski

25.06 / 21:00 / Studio Słodownia +3

Schumacher / Mikołaj Trzaska

26.06 / 21:00 / Susznia

Schumacher / Bartłomiej i Marcin Oleś

27.06 21:00 / Pasaż - Szachownica

Gorąco zapraszamy na unikatowy projekt Michaela Schumachera, jednego z najlepszych artystów-improwizatorów na świecie! Po lutowej wizycie w Starym Browarze i zakończonym pokazem warsztacie dla zawodowców, Michael powraca do Poznnaia by razem ze świetnymi polskimi muzykami – Dominikiem Strycharskim, Mikołajem Trzaską oraz Bartłomiejem i Marcinem Olesiami, stworzyć trzy niepowtarzalne wieczory improwizacji, każdy w innej przestrzeni Starego Browaru.

Improwizacja z ruchem, dźwiękiem, tekstem i światłem na scenie to jak wykonywanie codziennych czynności… Wyjście z domu, podróż przez miasto, spotkanie z przyjacielem, szukanie jedzenia, wspólny posiłek i powrót do domu… oto jak ćwiczę tworzenie kompozycji w czasie realnym.

Przygotowując się do występowania na festiwalu w Poznaniu, będę musiał skupić się na swojej umiejętności słuchania. Nie słyszałem muzyki, z którą będę improwizował, dlatego będę musiał wyostrzyć i rozszerzyć zakres swojego ucha. Muzyka to dla mnie coś więcej niż tylko melodia i rytm. To również szeroka gama wibracji i częstotliwości. Jestem bardzo ciekaw, co przyniosą spotkania z tymi świetnymi muzykami.

Praca z artystami innych dziedzin jest wyzwaniem i wyzwoleniem. Wszystko co wiem, zdobyłem poprzez eksplorowanie nieznanych mi przestrzeni.

Każda chwila ma swoją własną przeszłość i przyszłość. To zdanie jest kwintesencją tworzenia kompozycji w czasie realnym. Kiedy jestem twórczo zaangażowany w chwilę, czuję jakbym surfował na fali pomiędzy moim doświadczeniami i aspiracjami. I jest to zawsze dzika jazda!
Michael Schumacher

Michael Schumacher przez wiele lat był tancerzem zespołu Ballet Frankfurt Williama Forsythe’a. Dziś, jako jeden z ważniejszych w Europie artystów- improwizatorów, pracuje w ramach sławnej amsterdamskiej grupy choreografów i performerów MagPie Music Dance Company jednocześnie prowadząc na całym świecie warsztaty z analizy ruchu i technik improwizacyjnych. Wciąż współpracuje także z choreografami jako tancerz - w 2004 roku mogliśmy oglądać go w Poznaniu w spektaklu STAU Anouk van Dijk. W tym roku Michael prowadził warsztaty improwizacyjne i coaching project w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec.

Mikołaj Trzaska, saksofonista altowy i klarnecista basowy. Porzucił studia z malarstwa w gdańskiej ASP, by zająć się muzyką. W 1986 roku dołączył do grupy Tymona Tymańskiego Sni Sredstwom Za Uklanianie, która była zalążkiem zespołu Miłość - najciekawszego zjawiska w polskim jazzie lat 80. i 90. Tu spotkał się m.in. z Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Jackiem Olterem, Jerzy Mazzollem i Tomaszem Gwińcińskim. Miał też okazję pracować z Adamem Pierończykiem oraz Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrał z Miłością pięć albumów. Brał udział w wielu projektach w kraju i zagranicą. Jest także współzałożycielem zespołu Łoskot. Od 2001 prowadzi z żoną niezależne wydawnictwo Kilogram Records. W 2005 roku udało mu się zrealizować jedno ze swoich marzeń - rozpoczął współpracę z Peterem Brötzmannem i dołączył do zespołu North Quartet. Trzaska jest wszechstronny, gra na coraz to nowych instrumentach. Aktualnie, nie tylko na saksofonie altowym, ale również na klarnecie basowym, na saksofonach sopranowym i barytonowym, saksofonie c-melody i na harmonijce ustnej...

Dominik Strycharski, kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Muzyka jest jego drogą życiową, sposobem na poznanie życia i samorozwój. Od 2001 współtworzy Teatr Bretoncaffe. Gra (na zelektronizowanych fletach prostych) współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnym zespole Pulsarus. Tworzy również Doministry, wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient. Jest poza tym współtwórcą unikalnego, audiowizualnego projektu Rhplus, działającego na styku improwizacji, elektroniki, projekcji video i performance'u. W swojej twórczości próbuje dotknąć każdego obszaru muzyki. Dlatego też w jego artystycznej przeszłości są projekty audiowizualne, związane z filmem, fotografią, tańcem współczesnym. Tworzył muzykę do spektakli, wystaw, filmów dokumentalnych. Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalne nakierowane na improwizację, eksperyment i niekonwencjonalne techniki śpiewu.

Marcin Oleś, kontrabasista jazzowy, kompozytor. Jest jednym z najciekawszych artystów na polskiej scenie jazzowej, co zostało dostrzeżone i wysoko ocenione zarówno przez publiczność, jak i niezależną krytykę. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, może się pochwalić niezwykle bogatą dyskografią. Współpracuje na stałe przede wszystkim ze swoim bratem bliźniakiem Bartłomiejem oraz z muzykami z całego świata. Współzałożyciel zespołów: Oleś|Trzaska|Oleś oraz Oleś|Jorgensmann|Oleś. Jest również autorem muzyki do spektakli teatralnych - m.in. Pasożyta w reż. Marcina Wrony w Teatrze Telewizji i Tartaku w reż. Agnieszki Olsten w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Koncertuje i bierze udział w wielu festiwalach zarówno w Polsce jak zagranicą.

Bartlomiej Brat Oleś, perkusista, kompozytor. Wraz z bratem należy do najbardziej kreatywnych artystów polskiej sceny jazzowej. Współpracował z wieloma artystami w kraju i zagranicą Tworzył wraz z bratem muzykę do spektakli teatralnych dla Teatru Telewizji, Teatru Słowackiego w Krakowie, Teatru Witkacego w Zakopanem i Teartu Współczesnego we Wrocławiu. Współtworzy zespoły: Oleś/Trzaska/Oleś, Oleś/Jrgensmann/Oleś, Chamber Quintet, Contemporary Quartet, Custom Trio, Oleś/Pieronczyk/Oleś.