Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


05.07.2011
21:00
Studio Słodownia +3
Marysia Stoklosa Prawa półkula

choreografia Marysia Stokłosa
reżyseria świateł Jan Cybis
dramaturgia Peter Pleyer
kostiumy Ola Staszko
muzyka LeTigre, Nina Simone, Erik McKenzie
tańczą Aleksandra Borys, Hana Lee Erdman, Aleksandra Justa, Joanna Leśnierowska, Weronika Pelczyńska
produkcja Art Stations Foundation
koprodukcja Fundacja ciało/umysł
Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta St. Warszawy i Fundacji Burdąg

prawapol2

Prawa półkula odsyła do tej części naszego mózgu, która potocznie kojarzy się z emocjami i irracjonalnymi czy intuicyjnymi zrachowaniami. Tytuł spektaklu wskazuje jednak bardziej punkt wyjścia dla pracy, a nie cel czy jego temat. Stokłosa poszukuje ruchu w obszarach przypisywanych prawej części mózgu – takich jak orientacja w przestrzeni, myślenie obrazowe, wrażliwość muzyczna. Celem projektu nie jest jednak zaangażowanie w neurologiczne rozważania. Stanowią one jedynie pretekst do odkrycia fizycznego odpowiednika tego, co niezrozumiałe, nielogiczne i niewerbalne. Poetycka przestrzeń spektaklu ma uaktywnić zarówno zbiorową jak i indywidualną wrażliwość i wyobraźnię publiczności, odwołując się do jej wspomnień, wcześniejszych doświadczeń i emocji.

Marysia Stokłosa ukończyła wydział choreografii w amsterdamskiej School for New Dance Development (SNDO). Wcześniej studiowała taniec współczesny w London Contemporary Dance School w The Place w Londynie (1997-2001). Jej dorobek twórczy to między innymi Let’s Dance Chopin we współpracy z kompozytorem Januszem Stokłosą oraz solo Vacuum oraz filmy i performanse wideo. Jako tancerka uczestniczyła również w projektach takich choreografów jak Jeremy Wade, Sara Shelton Mann, Min Tanaka oraz Dick Wong. Prezes Fundacji Burdąg zawiadującej stworzonym przez Marysię Domem Pracy Twórczej Burdąg na Mazurach.

www.burdagstudio.com