Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


12.10.2018
16:30
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Wejściówki w cenie 10,00zł do odbioru w kasie biletowej GSW.

Kolektyw Holobiont PIANKOWO on tour: Opole (warsztaty rodzinne)

mozna wruchu 190x270

MOŻNA / w ruchu - Projekt realizowany we współpracy
z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla tańca 2018".
Więcej informacji o programie na stronie galeriaopole.pl.

sdt

Art Stations Foundation jest partnerem projektu realizowanego we współpracy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu z Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach programu Scena dla tańca 2018.

Zdjęcia (od góry):
© Jakub Wittchen dla ASF
© Marta Ankiersztejn dla IMiT
© HaWa dla Teatralna Karyzela

 

Jakub Wittchen dla ASFbyGK DoOKOA H.Kanecka A. Boek Muszyska IMG 2209

- Czasami sobie myślę - powiedziała Karusia - że może jest jakieś inne miejsce.
Piaskowy Wilk, choć przed chwilą prawie już zasnął, otworzył prawe oko. [...]
- Jak to inne? zapytał.
- Na przykład wszystko jest jakby z pianki - wyjaśniła Karusia. - Dokładnie wszystko: słoty i krzesła, i ziemia, i każdy najmniejszy kamyk...
I wyobraziła sobie, jak niesamowicie miękkie byłoby to piankowe miejsce. Można by bez końca przewracać się i nigdy nie nabić sobie guza. Odbijać się od wszystkiego jak piłka.(Asa Lind, ze zbioru Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły)

Maria Ankiersztejn dla IMiT DOOKOA H.BylkaKanecka A.BoekMuszynska

Twórczynie spektaklu interaktywnego DOoKOŁA zapraszają rodziny z dziećmi w wieku 1,5-3 lat (włącznie) na warsztaty ruchowe. Czas w studio spędzimy na turlaniu, rodzinnych przytulasach, bieganiu, odkrywaniu i wspólnym budowaniu świata z pianek, z których powstała scenografia spektaklu. Warsztaty będą okazją do pogłębiania więzi miedzy opiekunami a dziećmi, złączonych we wspólnej niecodziennej aktywności, angażującej wyobraźnię i ruch. Swobodna eksploracja przestrzeni i obiektów przez małe uczestniczki i uczestników będzie dla nas pretekstem do wspólnego działania i tworzenia.

HaWa dla Teatralna Karuzel DOOKOA H.BylkaKanecka A.BoekMuszynska

Kolektyw artystyczny Holobiont powstał w 2017 roku i tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka.
Obszarem twórczych zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc w swoich pracach taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Prace kolektywu oparte są na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia - jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuk performatywnych. Skupiając się na różnorodności twórczego zaangażowania odbiorców ich prac, artystki obserwują i badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.
Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztacie dotyczącym praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonym przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu.
Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym „DOoKOŁA”, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi od 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała do tej pory wielokrotnie na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta, czy Scena Tańca Studio).
W maju 2018 roku odbyła się premiera kolejnego projektu Kolektywu - „Księżycowo”, będącego spektaklem interaktywnym dla rodzin z dziećmi w wieku od 0,5 – 2 lat (2018, Teatr Ochoty, Warszawa). Inspiracją do powstania tej pracy był krajobraz wyspy Lanzarote i twórczość Cesara Manrique.
Spektakl “_on_line__” jest trzecią produkcją dziecięcą kolektywu Holobiont.

HOLOBIONT

Aleksandra Bożek-Muszyńska - tancerka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu, filolożka, uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych. Tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Od kilku lat prowadzi także zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji dla różnych grup wiekowych. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015, 2016 i 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk oraz Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie w 2015 roku.

Hanna Bylka-Kanecka  - teatrolożka, doktorantka kierunku wiedza o teatrze UAM, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, stypendium Erasmus oraz stypendium częściowego Alternatywnej Akademii Tańca 2016 (ASF by Grażyna Kulczyk). Pracę magisterską poświęciła badaniu statusu obecności małych dzieci w przedstawieniach kierowanych do dorosłych widzów. Oprócz uczestnictwa w licznych warsztatach, ukończyła roczny kurs choreografii eksperymentalnej „Choreografia w Centrum”, organizowany przez warszawskie Centrum w Ruchu oraz trzymiesięczny intensywny kurs performansu fizycznego SMASH#9 (2017) w Berlinie.

poster MOZNA B1 bardziej nowy

MOŻNA / w ruchu, projekt realizowany we współpracy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu, miastach bez stałych scen tanecznych, zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat. To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.
Spektakle interaktywne: DOoKOŁA (Kolektyw Holobiont / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk), fliegen&fallen (Theater o.N. / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk) oraz KUUKI (Art Fraction Foundation)
Ośrodki partnerskie: Kino Bajka w Kluczborku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

Projekt MOŻNA / w ruchu realizowany jest wspólnie z wystawą MOŻNA będącej prezentacją działalności artystów tworzących na styku takich dziedzin, jak teatr, taniec i sztuki wizualne.
MOŻNA / wystawa – 6.10–10.11.2018
Wernisaż: piątek 5.10.2018, godz. 18.00
Kuratorki: Alicja Morawska-Rubczak i Magda Wolnicka
Koordynacja: Agnieszka Dela-Kropiowska
Twórcy: Frank Fierke, Barbara Małecka, Kuba Drzastwa, Kolektyw Holobiont (Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska)

Więcej informacji MOŻNA znaleźć na stronie: http://galeriaopole.pl/pl/mozna

OPOLE logo 1.1

OPOLE logo 1.2

OPOLE logo 2.1

OPOLE logo 2.2