Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.11.2017
18:00
Studio Słodownia +3

DARMOWE WEJŚCIÓWKI.
Ze wzgledu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy pod adresem:
zapisy@malta-festival.pl.

Laurent Chétouane Partita 1 pokaz work in progress

choreografia:
Laurent Chétouane 

tancerze:
Florence Casanave
Moo Kim
Mikael Marklund

muzyka:
Artiom Shishkov (violin)

światło:
Philippe Gladieux

asystent choreografa:
Gloria Höckner

stażysta:
Julius Graupner

producenci:
Christine Kammer
Hendrik Unger

produkcja:
Partita GbR we współpracy HAU Hebbel am Ufer Berlin i Kampnagel Hamburg

sponsorzy:
Basisförderung Berlin / The governing mayor Berlin – Senate Chancellery – Cultural Affairs

przy wsparciu:
NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN) Coproduction Fund for Dance, ze środków Federal Government Commissioner for Culture and the Media.

specjalne podziękowania dla Festiwalu Malta oraz Art Stations Foundation za możliwość rezydencji

Partita chetouane

Jeden z najciekawszych choreografów europejskich powraca do Poznania. Po prezentacji na Malta Festival Poznań 2017 dwóch spektakli: Khaos i Je(u) poznańscy widzowie będą mogli zobaczyć jako pierwsi efekt pracy nad nowym spektaklem Partita 1. Przedstawienie będzie miało swoją premierę w listopadzie w Hebbel am Uffer w Berlinie.

Partita 1
Co się stanie, kiedy porzucimy wertykalność i zrezygnujemy z chodzenia w pozycji wyprostowanej? Pytanie to jest punktem wyjścia do nowego spektaklu Laurenta Chétouane’a, w którym choreograf szuka nowych współrzędnych dla logiki ciała. W pierwszej części pokazu publiczność znajdzie się na scenie razem z muzykiem oraz trzema tancerzami, towarzysząc im w poszukiwaniach. W drugiej części będzie z dystansu oglądać twórców walczących z jakąkolwiek ustabilizowaną wertykalnością. Laurent Chétouane skupia się w spektaklu na kruchości człowieka w relacji ze skomplikowanym i niemożliwym do zrozumienia światem. Poszukiwania nowej równowagi toczą się do wykonywanej na żywo przez skrzypka „Parita nr 1” Bacha. Choć przyszłości nie da się przewidzieć i wyobrazić, pozostaje ona w uścisku pozbawionej horyzontu, nieskończonej teraźniejszości.

Laurent Chétouane (ur. 1973) jest choreografem i reżyserem. Po ukończeniu studiów inżyniersko-chemicznych w 1996 r. podjął studia teatrologiczne w Paryżu, a następnie reżyserskie na University of Music and Performing Arts we Frankfurcie. Twórczość jest dla niego przede wszystkim procesem, w którym bada się złożone relacje zachodzące między poszczególnymi elementami przedstawienia – tekstem, muzyką, choreografią, osobowością i ciałem tancerzy. Nie jest to jedynie działalność z pola estetycznego, ale sytuacja ciągłego eksperymentu, badania granic ekspresji i stawiania filozoficznych pytań. Dowodem na to jest współpraca choreografa z francuskim myślicielem Jeanem-Lukiem Nancym, m.in. przy spektaklu Khaos, a także jego działalność pedagogiczna i warsztatowa. Artysta w oryginalny sposób łączy praktykę z teorią, a teatr traktuje jako równoprawny teren wytwarzania dyskursu filozoficznego.
Laurent Chétouane mieszka i pracuje przede wszystkim w Niemczech, gdzie wielokrotnie wystawiał sztuki niemieckich klasyków – Schillera, Goethego, Büchnera, Müllera. Zrealizował również wiele spektakli, a następnie projektów tanecznych we Francji, w Holandii, Belgii, Australii, we Włoszech, w Turcji, Japonii, Rosji i Szwajcarii. Do Poznania powraca po prezentacji na Malta Festival Poznań 2017 dwóch spektakli: Khaos i Je(u).