Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


06.04.2006
19:00
Studio Słodownia +3
Mart Kangro Out of Functions spektakl

idea 
Mart Kangro

choreografia / z udziałem 
Mart Kangro, Kroot Juurak, Manuel Pelmus

Przez kolejne trzy lata budowalem z moją rodziną dom na zachodnim wybrzeżu Estonii. Malutki domek, do którego możesz uciec gdy jesteś zmęczony wielkomiejskim życiem. Ostatniego lata kładliśmy dach. Wiedzieliśmy dokładnie jaki ten dach ma być, więc poszliśmy kupić go prosto do właściwego sklepu. A ponieważ to był już drugi dom jaki budował mój tata, postanowiliśmy, że zainstalujemy ten dach wspólnie i samodzielnie. Ale sprzedawca w sklepie gdy to usłyszał, rzekł:

Wiecie co... nawet jeśli nie robicie tego pierwszy raz..nawet jeśli wydaje wam się, że wiecie jak to zrobić, o wiele łatwiej jest jednak poprosic o pomoc. Zaoszczedzicie czas i nauczycie się czegoś nowego”. I miał rację...

Skrzynka Funktionen do kreowania choreograficznych struktur wykreowana przez niemieckiego choreografa Thomasa Lehmena, odegrała ogromna rolę w pracy nad ideą spektaklu Out of Functions...

Mart Kangro choreograf. Przez kilka lat tancerz Estońskiej Opery Nardowoej, gdzie stawiał pierwsze kroki w sztuce choreografii (“Many Things in Life Remain Unseen Anyway” 2001). Jego pierwsze solo “Start. Based on a True Story” miało premiere w Tallinie w 2001, a nastepnie bylo prezentowane podczas rezentacji sieci Aerowaves w The Place Theatre w Londynie. W 2002 Mart wspólpracował w Berlinie z Thomasem Lehmanem nad sztuką “Schreibstück”,a w 2004 nad projketem Functionen. Jako tancerz pracował także z Mai Murdmaa, Charlesem Linehanem, Xavier Le Roy, Susanne Berggren. Mart jest założycielem i członkiem muzyczno-tanecznj grupy improwizacyjnej PROIMPRO. Jego spektakle były dotąd pokazywane we Francji, UK, Irlandii, we wszystkich krajach Skandynawskich, USA, Szwajcarii, w Niemczech, Rosji, Austrii oraz na Litwie.

Kroot Juurak studiowała choreografię w Arnhem i Amsterdamie. Jej prace, czesto konceptualne i ironiczne, były prezentowane na wielu festiwalach m.in. w Estonii, Austrii, Szwajcarii, Mołdawii i w Niemczech. Obecnie mieszka i pracuję jednocześnie w Tallinie I Wiedniu, gdzie współpracuje m.in. z Anne Juren (Look Look), Milli Bitterli (What Remains of Me, Part 3) i Jackiem Hauserem (Songssey). Jej najnowszy autorski spektakl – pod roboczym tytułem “Once Upon” – będzie miał premierę jesienią 2006.

Manuel Pelmus pochodzi z Bukaresztu, gdzie studiował taniec by nastepnie ukończyć Hamburg State Dance School. Wystepował w Hamburg Ballet, a od 1998 roku jest niezależnym tancerzem i choreografem. Jego najnowsze prace - “Outcome”, “prezentare Manuel Pelmus” i “Punct Fix” - były prezentowane w wielu krajach Europy i w USA. Manuel był artysta-rezydentem w Tanz Quartier Wien, Centre National de la Dance (Paryż) i DAAD (Berlin) a w 2003 roku został wyrozniony stypendium Rolex Arts Initiative. Obecnie pracuje nad swoją najnowsza premiera zaplanowana w Bukareszcie na wiosne 2006.