Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


07.05.2010
19:00
Studio Słodownia +3
towarzystwo gimnastyczne NIC spektakl

koncept, ruch, wykonanie 
Natalia Draganik, Dominika Knapik, Joanna Leśnierowska, Agnieszka Noster, Janusz Orlik

opracowanie muzyczne 
Łukasz Kędzierski

światło 
Dariusz Prokop

oprawa graficzna 
Michał Łuczak

produkcja 
Towarzystwo Gimnastyczne

ko-produkcja 
Art Stations Foundation

premiera
15.09.2007, Stary Browar, Poznań

Nothing happens and we report it

Punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań było pytanie: czy "nic" w sztuce jest w ogóle możliwe? A jeśli nie, to dlaczego często po wyjściu z teatru mówimy: to było właściwie o niczym, albo: tutaj nic się właściwie nie zdarzyło? A gdyby tak za wszelką cenę starać się (nie)robić "nic", nie produkować (jednych) znaczeń? czy przypadkiem nie okaże się, jak przewidywał Leibniz, że we wszechświecie (spektaklu?) jest zawsze raczej bardziej coś niż nic?

Spektakl jest w zamierzeniu poetyckim manifestem i przewrotną apoteozą samego tańca i siły ludzkiego ciała jako medium - bowiem niezależnie jak bardzo chcielibyśmy je stłamsić, ono zawsze będzie opowiadać historie, od których, choćbyśmy nie wiem jak się starali, nie da się uciec...

...błyskotliwa i dojrzała artystycznie obserwacja, daleka od łatwej prowokacji.

Witold Mrozek, nowytaniec.pl, listopad 2007

 

Towarzystwo gimnastyczne to założony w 2003 roku poznański kolektyw artystyczny (i stowarzyszenie), który jako zespół pragnie unikać wszelkich generalizacji gatunkowych. Wprawdzie w swojej pracy wykorzystuje głównie szeroko rozumiane techniki tańca współczesnego, jednak nadrzędnym jego celem jest dobór takich środków wyrazu, które za każdym razem najlepiej odpowiadają treści przedstawienia. nic jest trzecią po Whatever you wish (2003) i Obcojęzyczności (2005) premierą zespołu, w ramach której towarzystwo zaprosiło do współpracy trzech niezależnych polskich artystów - Janusza Orlika, Agnieszkę Noster i Dominikę Knapik.

www.towarzystwogimnastyczne.com