Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.04.2008
19:00
Studio Słodownia +3
towarzystwo gimnastyczne NIC spektakl

koncept, ruch, wykonanie 
Natalia Draganik, Dominika Knapik, Joanna Leśnierowska, Agnieszka Noster, Janusz Orlik

opracowanie muzyczne 
Łukasz Kędzierski

światło 
Dariusz Prokop

oprawa graficzna 
Michał Łuczak

produkcja 
Stowarzyszenie Towarzystwo Gimnastyczne / Kulczyk Foundation

Nothing happens and we report it

"… błyskotliwa i dojrzała artystycznie obserwacja, daleka od łatwej prowokacji."

Witold Mrozek, nowytaniec.pl, XI 2007

"To już trzecia premiera Towarzystwa Gimnastycznego, po prowokacyjnym "Whatever you wish" (2003) i pastiszowej "Obcojęzyczności" (2005) przyszedł czas na kolejną prowokację, tym razem - przynajmniej w założeniu - wymierzoną przeciwko spektaklowi jako takiemu, przeciwko wszelkiemu „dzianiu się” na scenie. "Nic" - tak brzmi tytuł premiery. I taki był punkt wyjścia - na scenie nie ma prawa NIC się zdarzyć. Z tradycyjnego teatru pozostała tylko kurtyna. (…)

Frapuje choreograficzna wizja "nic", ponieważ uderzająca jest adekwatność idei "niczego" i odnalezionej przez Towarzystwo Gimnastyczne, świeżej formy ruchu. Twórcy proponują ruchowy ekwiwalent dla pustki i braku: powolny, medytacyjny, mało efektowny technicznie ruch, w którym niektóre elementy powracają cyklicznie. (…) Dzięki swojej powtarzalności i prostocie gesty stają się jakby przezroczyste, nie koncentrują na sobie uwagi widza, rozpływają się w przestrzeni. To doskonały sposób, aby pokazać, że nic się nie dzieje, że nic nie ma, ale także - z drugiej strony - że w życiu idealna próżnia nie istnieje, zawsze wypełnia ją coś - powietrze, światło, ludzkie ciała, codzienne czynności, niepotrzebne hałasy, natrętne dźwięki..."

Anna Koczorowska, Nic to coś, artpapier X 2007

"Spektakl, który szczególnie mnie zaciekawił w tym roku to Nic Towarzystwa Gimnastycznego, które wystąpiło w odmiennym niż do tej pory składzie, a mianowicie: Natalia Draganik, Joanna Leśnierowska, Dominika Knapik, Agnieszka Noster, Janusz Orlik. Spektakl Nic tylko pozornie jest o niczym(…) W rzeczywistości otwiera on wiele skojarzeń i dotyka licznych zagadnień, korzysta z malarskiej formy obrazu abstrakcyjnego a można by się nawet pokusić o porównanie z action painting. Nic ma bardzo złudną na swój sposób strukturę. Podczas oglądania jest dla widza bardzo lekkim i zabawnym przedstawieniem, żonglującym z niezwykłym wyczuciem muzycznymi elementami kultury masowej, a także symbolami filmowymi. Nic posiada “cebulastą”, kilkuwarstwową strukturę, a ta najbardziej oczywista - jest przede wszystkim śmieszna i trafia do każdego, ale są też następne, bardziej skomplikowane, odwołujące się do innych dzieł i teorii, wymagające humanistycznego przygotowania. Ile z tych warstw się odgadnie, tyle przyjemności intelektualnej dla widza!"

Anna Królica, Co w tańcu 2007?, nowytaniec.pl, XII 2007

 

towarzystwo gimnastyczne to założony w 2003 roku poznański kolektyw artystyczny (i stowarzyszenie), który jako zespół pragnie unikać wszelkich generalizacji gatunkowych. Wprawdzie w swojej pracy wykorzystuje głównie szeroko rozumiane techniki tańca współczesnego, jednak nadrzędnym jego celem jest dobór takich środków wyrazu, które za każdym razem najlepiej odpowiadają treści przedstawienia. NIC jest trzecią po Whatever you wish (2003) i Obcojęzyczności (2005) premierą zespołu, w ramach którego towarzystwo zaprosiło do współpracy trzech niezależnych polskich artystów - Janusza Orlika, Agnieszkę Noster i Dominikę Knapik.