Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


07.05.2008
19:00
Studio Słodownia +3
Saša Asentić my private biopolitics spektakl

koncept i wykonanie 
Saša Asentić

asystent 
Olivera Kovačević-Crnjanski

wsparcie teatralne i dramaturgia 
Ana Vujanović

produkcja 
Per.Art

Spektakl jest częścią tanecznego projektu badawczo-artystycznego INDIGO DANCE

Ten spektakl rozlicza się z własnymi makro- i mikro- uwarunkowaniami. Po pierwsze, by sprawić, aby stały się widoczne specyfikacje mechanizmów i procedur produkcji spektaklu tanecznego na rodzimej scenie. Po drugie, by przeszkadzać. Proces kreacji doprowadził do serii pytań, które pozostały bez spójnych odpowiedzi. Te pytania, w swej złożoności, stały się największą przeszkodą, którą spektakl postara się rozważać.

Odważny, hiper-inteligentny i poruszający (jeśli nie uwodzący) młody człowiek daje wykład-demonstrację porusząjącą problematyczną definicję tańca współczesnego. Na jego wyposażeniu znajdują się: lap-top, akademickie mtody badawcze, gliniane wazy, samoprzylepne futro, współudział publiczności, kilka sekwencji tanecznych oraz znaczna ilość zaangażowania i potu.

Saša Asentić (1977) angażuje sie w projekty inspirowane polityką i uwarunkowane kulturowo i społecznie. Interesują go także wszelkie artystyczne (re)akcje inspirowane obecną sytuacją społeczeństw przechodzących różnorakie społeczne i polityczne transformacje.

W ciągu ostatnich 6 lat Saša, wraz ze swoimi serbskimi kolegami, zainicjował szereg międzynarodowych projektów (warsztatów, seminariów, festiwali). Ich nadrzędnym celem jest pragnienie poprawy sytuacji sztuk performatywnych w Serbii, nawiązanie współpracy między artystami, wzmacnianie roli sztuki w procesach transformacyjnych. Dzięki projektom tym udało się nawiązać wiele międzynarodowych kontaktów, stworzyć nowe spektakle i wzmocnić współpracę między artystami z krajów byłej Jugosławii.

Saša angażuje się w prace regionalnych społecznych i politycznych instytucji walcząc o wsparcie dla sektora sztuki. Na polu sztuk performatywnych jest samoukiem. Studiował rolnictwo i pedagogikę na Uniwersytecie w Nowym Sadzie.

Jest autorem (i wykonawcą) siedmiu spektakli, brał udział w kilkudziesięciu grupowych projektach i szkoleniach, jego prace były prezentowane na ponad 20 międzynarodowych festiwalach. Saša jest także twórcą i liderem (od 1999 r.) artystycznego programu dla ludzi upośledzonych umysłowo.