Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


13.12.2014
12:00
Słodownia +1

wstęp wolny

Aleksandra Borys MOVEMENTSCAPE INSTALACJA

Godziny otwarcia instalacji Movementscape:

13.12.2014
sobota
12.00-19.00

14.12.2014
niedziela
12.00-19.00

movementscape.j.wittchen 2

Movementscape to roczny projekt badający relacje walking art i choreografii, finansowany ze stypendium Młoda Polska 2014 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt poszukiwań choreograficznych ­Movementscape­ miał na calu zbadanie wpływu pieszej wędrówki na proces i język choreograficzny. Przedsięwzięcie skupiało się na procesie badawczym / researchu choreograficznym, który pozwolił mi kształtować personalny język choreografa. Proces podzielony został na cztery etapy, które łączyła się w jedną całość: poszukiwania teoretyczne, praktykowanie długoterminowych pieszych wędrówek, przekładanie doświadczenia na język choreograficzny.
Całość zakończona dwudniowa instalacja Movementscape opartych na doświadczeniach pieszej wędrówki, która zaprasza widza do odbycia jego własnej podroży w oferowanych krajobrazie. Instalacja to swego rodzaju labirynt , który pozwala aby każdy ze odwiedzających mógł zdecydować jaka drogę wybierze oraz będzie mógł stworzyć mapę swojej podroży. Wewnątrz znajduje się dodatkowo kilka stacji, które w zależności od woli widza mogą stać się bardziej lub mniej wyjątkowe.

movementscape

Aleksandra Borys ukończyła CODARTS / Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwową Szkołę Baletową w Łodzi. Współpracowała m.in. z Aitaną Cordero Vico, Ugo Dehaesem, Lią Haraki, Joanną Leśnierowską, Marysią Stokłosą, Martenem Spangbergiem i Mimosą Moize. Była stypendystką: sympozjum IMPACT12 w PACT w Essen; programu DanceWeb 2011 w ramach ImPulsTanz Festival w Wiedniu; europejskiego programu dla młodych choreografów Tour d'Europe des Choregrapher; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jej solo lost in details, które powstało w ramach rezydencji Solo Projekt Art Stations Foundation w Starym Browarze w Poznaniu, zostało zaproszone do konkursu Jardin Prix d'Europe w ramach eXplore festival w Bukareszcie, jako jeden z 15 wybranych spektakli młodych choreografów. W roku 2012 solo zostało zakwalifikowane do listy Aerowaves 20 oraz wybrane do prezentacji na Polskiej Platformie Tańca 2012 w Poznaniu. Jest współzałożycielką warszawskiego Centrum w Ruchu. W 2013 wygrała konkurs na zrealizowanie spektaklu w ramach programu komuny//warszawa Unisono - re//mix Anna Halprin. W latach 2013/2014 stypendystka międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO. W 2014 roku otrzymała stypendiu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, w ramach którego powstało Movementscape. Aktualnie studentka MA Art and Science na Central Saint Martins - University of the Arts w Londynie.

 www.aleksborys.com

mloda polska logotypLOGA MKIDN