Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


06.12.2012
21:00
CK Zamek, Sala Wielka
Teatr Dada von Bzdülöw Le Sacre spektakl

reżyseria 
Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska

muzyka 
Mikołaj Trzaska (Igor Strawiński)

libretto 
Leszek Bzdyl (Mikołaj Roerich)

choreografia i wykonanie 
Izabela Chlewińska, Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Dominika Knapik, Anna Steller, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt, Dawid Lorenc

kostiumy 
Sławek Blaszewski

reżyseria świateł 
Michał Kołodziej

produkcja 
Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Fundacja Nuova (Festiwal Wiosny)/Poznań

koprodukcja 
Art Stations Fundation/Poznań, Dom Pracy Twórczej w Burdągu

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

premiera 
17 grudnia 2010 - Teatr Wybrzeże, Gdańsk

dada

Le Sacre uznane zostało przez kapitułę nagrody teatralnej miasta Gdańsk za najlepszy spektakl teatralny sezonu 2009.

Punktem wyjścia dla czterdziestego spektaklu w historii Teatru Dada von Bzdülöw jest Święto wiosny Igora Strawińskiego. Przedstawienie odbija się jednak od tego “kamienia milowego” w historii teatru tańca, jest realizowane według apokryficznego zapisu rzekomej pierwotnej wersji baletu, odrzuconej przez Diagilewa. Apokryf stworzyli Leszek Bzdyl i Mikołaj Trzaska. Jak podkreślają krytycy, to najdoskonalsze przedstawienie, najpoważniejsza produkcja teatru, nie rezygnująca jednak ze szczypty ironii właściwej kolejnym produkcjom Teatru Dada von Bzdülöw.

Łączące teatr tańca i elementy charakterystyczne dla produkcji dramatycznych przedstawienie jest współczesną wariacją na temat ofiary rozumianej odmiennie niż ma to miejsce w utworze Strawińskiego. Ofiarą stać się może każdy, nie tylko jedna wyznaczona osoba. Le Sacre zagęszcza i intensyfikuje temat, rezygnuje ze słowiańskiego entourage’u, kierując uwagę widza na współczesne formy zadawania śmierci.

Teatr Dada von Bzdülöw - założony przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże /Gdańsk, Klub Żak /Gdańsk, Dance Advance /Filadelfia, Les Hivernales /Avignon, Stary Browar /Poznań, Teatr Nowy /Łódź, Ciało/Umysł, Warszawa). Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku.

Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas ponad 40 premierowych przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były z powodzeniem w Polsce i za granicą należy wymienić: "Zagłada ludu", "Człowiek, który kłamał", "Nie było, nie będzie, czyli nie ma", "Sonata", "Apartament no 7", "Dialogus In conventione", "Drop Dead Gorgeous" (koprodukcja z Vincent Dance Theatre). W latach 1995 do 2001 roku Dada von Bzdülöw współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni, a na scenie tego teatru, w latach 1997-2000, prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. W latach 1996-2001 zespół uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca. W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Do najważniejszych zaliczyć należy: Landscape X w Sztokholmie (przedstawienie "The Rape of Europe" w reżyserii Piotra Cieplaka / 1998); SEAS (spektakl "ODYS-SEAS" – reżyseria Leszek Bzdyl / 2004) oraz "Factor T" w koprodukcji z Dance Advance z Filadelfii / 2007-2008. W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczy w projekcie Trans Danse Europe. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował festiwal Korporacja Tańca. W sezonie 2008-09 Teatr Dada współpracował z Teatrem Nowym w Łodzi.

Od 2009 roku Teatr Dada związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

W repertuarze: "Le Sacre", "Caffe Latte", "Czerwona Trawa", "Duety Nieistniejące", "Magnolia", "so beautiful", "Bonsai"

Spektakle poza Polską (2002-2012): Anglia, Belgia, Chiny, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Indie, Irlandia, Islandia, Izrael, Korea Południowa, Litwa, Niemcy, Palestyna, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy, USA

Teatr Dada von Bzdülöw wspierany jest przez Urząd Miasta Gdańska

1

2

 mkidn29