Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


10.10.2015 - 11.10.2015
Art Stations Foundation
LET'S DANCE INTENSYWNY WEEKEND PERFORMATYWNY SPEKTAKLE | WYKŁADY | DYSKUSJE | OPROWADZA­NIA

PROGRAM WEEKENDU

10.10, sb, godz.15.00, galeria Art Station
OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE LET’S DANCE
Prowadzenie: Tomasz Plata
wstęp wolny

10.10, sb, godz.16.00, galeria Art Station,Słodownia +2
POKAZY POREZYDENCYJNE POLSKICH CHOREOGRAFÓW
Agata Siniarska, Marta Ziółek, Przemek Kamiński (we współpracy z dramaturgiem Mateuszem Szymanówką)
wstęp wolny

10.10, sb, godz.19.00, Studio Słodownia +3
SPEKTAKL
TRAJAL HARRELL
ANTIGONE JR
bilety w cenie 15zł i 10zł (ulgowe) dostępne w Punktach
Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

11.10, nd, godz.16.00, galeria Art Station
POKAZY POREZYDENCYJNE POLSKICH CHOREOGRAFÓW
Agata Siniarska, Marta Ziółek, Przemek Kamiński (we współpracy z dramaturgiem Mateuszem Szymanówką)
wstęp wolny

11.10, nd, godz.18.00, Słodownia +2
WYKŁAD
TRAJAL HARRELL
TWENTY LOOKS OR PARIS IS BURNING AT THE JUDSON CHURCH
wstęp wolny

autorka dyptyku © Whitney Browne
autor tryptyku © Michał Ciesielski

Trajal Harrell Antigone JR

Nowy York, wczesne lata 60. W Greenwich Village grupa tancerzy i choreografów - Yvonne Rainer, Steve Paxton, Trisha Brown, Simone Forti i wielu innych – dokonują tanecznej rewolucji. Proklamują, że tańczyć może każdy i wszystko - także ruch codzienny, a nawet najmniejszy gest - może być tańcem! Odrzucając jakikolwiek teatralny sztafaż, konsekwentnie wyprowadzają taniec z sal teatralnych na ulice i miejskie place, ale przede wszystkim - do muzeów sztuki współczesnej.
Tym samym, po raz pierwszy w historii, nadają choreografii status zarezerwowany dotąd wyłącznie sztukom wizualnym, trwale wpisując działania performatywne w obszar zainteresowań kuratorów i przestrzenie galerii. Awangardowa fascynacja życiem (ruchem) codziennym i otaczającą nas (społeczną i polityczną) rzeczywistością oraz inspiracje najnowszymi trendami w sztuce wyznaczyły kierunki rozwoju sztuki choreografii na świecie i do dziś stanowią główny punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących choreografów i artystów performance. LET’S DANCE właśnie zbliża się do swojego punktu kulminacyjnego! Od początku chcieliśmy, by nasza wystawa była okazją do dyskusji i krytycznej konfrontacji z dziedzictwem post modern dance.

W ramach INTENSYWNEGO WEEKENDU PERFORMATYWNEGO zapraszamy do wspólnej - praktycznej i teoretycznej – refleksji. Gościć będziemy amerykańskiego choreografa Trajala Harrella, który od 2001 roku zadaje sobie pytanie co by się stało, gdyby przedstawiciele harlemskiej tradycji tańca vogue pojawili się w Judson Church w Greenwich Village by zatańczyć u boku protagonistów post modern dance? Wyobrażając sobie to hipotetyczne spotkanie Harrell poddaje oglądowi kultowy „NO MANIFESTO” Yvonne Rainer z 1965 roku. Większość jej kategorycznych NIE ustępuje miejsca równie stanowczym MOŻE…
lebki
Do twórczej konfrontacji z tematyką wystawy zaprosiliśmy także troje polskich artystów – Agatę Siniarską, Martę Ziółek oraz Przemka Kamińskiego (współpracującego z dramaturgiem Mateuszem Szymanówką). W ramach wrześniowych rezydencji przy wystawie, szczególny nacisk położyli oni na inspiracje, ale i krytyczną rewizję dziedzictwa post modern dance w kontekście rozwoju choreografii i indywidualnej praktyki twórczej. Efektami swoich badań podzielą się z nami w ramach porezydencyjnych prezentacji, a także podczas wieńczącej weekend dyskusji z kuratorami wystawy i publicznością.
Na naszych oczach taniec staje się coraz bardziej demokratyczny. Utopia lat 60. zdaje się wreszcie realizować. Ale czy na pewno?

stopka lets dancePLv2