Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


10.10.2016 - 14.10.2016
Studio Słodownia +3
Eszter Gal & Peter Pleyer Improwizacja w spektaklu Alternatywna Akademia Tańca

aat 2016 180 180

10-14.10.2016
Eszter Gal & Peter Pleyer / Węgry, Niemcy
Improwizacja w spektaklu

eszter . peter

Warsztat proponuje połączenie tańca, obserwacji, czytania, rozmowy i tańca. „Zestawienie własnego zainteresowania improwizacją z przykładami z niedawnej przeszłości tworzenia tańca poszerzy podstawę naszych możliwości oraz wzmocni odwagę do dalszego rozwijania własnego „języka”, zarówno dziś jak i w przyszłości. Wykładowcy  wspólnie przybliżą swoje ponad dwudziestoletnie doświadczenie w tańcu i improwizacji. Stosująca różne metody somatyczne Eszter Gal jest certyfikowanym nauczycielem „Skinner Releasing Technique”, natomiast Peter Pleyer specjalizuje się w technice „Anatomical Release”. Łączy ich wspólna praktyka improwizacji kontaktowej. Improwizacyjny aspekt improwizacji w kontakcie w połączeniu z warunkami fizycznymi, takimi jak grawitacja i siła odśrodkowa, a także z wiedzą na temat anatomii szkieletu ludzkiego, może poszerzyć zakres ruchu i twórczości. Dużą rolę odgrywa tu również praktyka uważności (mindfullness)  oraz akceptacja współzależności z jednym lub większą liczbą partnerów. Podczas warsztatu wykładowcy zaprezentują również partytury i gry związane z improwizacją pochodzące z różnych źródeł i od różnych artystów. Pogłębią one wiedzę i zaufanie do tej pozornie tajemniczej sztuki, jaką jest improwizacja.

Eszter Gál i Peter Pleyer ukończyli studia European Dance Development Centre (EDDC) w 1994 r. i od tego czasu współpracują ze sobą w obszarze tworzenia i nauczania tańca współczesnego oraz uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach. Od 2010 r. są zaangażowani w program P.O.R.C.H. w Stolzenhagen Ponderosa, w ramach którego prowadzą coaching młodych choreografów. W 2013 r. prowadzili również wspólne zajęcia w ArtEZ Dance Academy w Arnhem. Eszter Gál (Budapeszt) jest tancerką, pedagogiem i performerką. Obecnie naucza na Uniwersytecie Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie, jest jednym z dyrektorów programu Kontakt Budapest Studio oraz zajmuje się organizacją dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji w Budapeszcie (od 2002 r.). Jest certyfikowanym nauczycielem „Skinner Releasing Technique” oraz członkiem Tánceánia, budapeszteńskiego zespołu o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Uczestniczyła w finansowanych ze środków unijnych międzynarodowych projektach dokumentujących edukację w dziedzinie tańca współczesnego (IDOCDE / LEAP). Jej kluczowym obszarem zainteresowania są badania nad ruchem somatycznym (studia doktoranckie), improwizacja oraz działalność społeczna na rzecz edukacji tanecznej.
Peter Pleyer (Berlin) studiował taniec w European Dance Development Centre w Arnhem w Holandii. Współpracował Yoshiko Chuma (Nowy Jork) oraz z Markiem Tompkinsem (Paryż) jako tancerz i asystent choreografa. Choreografie do własnego tańca stworzył m.in. jako uczestnik konkursu choreograficznego w Groningen w Holandii. Zajmuje się nadzorowaniem projektów performatywnych i coachingiem oraz działalnością pedagogiczną w ramach festiwali oraz w różnych instytucjach na terenie całej Europy. W latach 2007-2014 był dyrektorem artystycznym Tanztage Berlin. W 2014 r. z powodzeniem zapoczątkował niezależną działalność choreograficzną w solo „Ponderosa Triligy” oraz w ramach międzynarodowej współpracy nad formatem improwizacyjnym „Visible Undercurrent”.

LOGA MKIDN