Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


16.10.2007
19:00
Studio Słodownia +3
Yossi Berg / Oded Graf Heroes spektakl

choreografia / wykonanie 
Oded Graf, Yossi Berg

muzyka 
Ohad Fishof, David Bowie

scenografia / kostiumy 
Talia Orbach, Inbal liblich

Jeden z pięciu najlepszych spektakli izraelskich sezonu 2006/2007 (według pisma "The city", Tel Aviv)

Dwie wzajemnie się inspirujące choreografie. Dwa sposoby postrzegania zadanego tematu, dwóch mężczyzn w grze. Strzępki wspomnień i obrazy ze wspólnej przeszłości przywołane refleksją, obrazy, które próbują wymazać, wobec których się buntują, i od których pragną uciec.

(…) oryginalny ruch i charyzmatyczni wykonawcy... zapierająca w dech piersiach wirtuozeria w żonglowaniu niuansami ruchu i ekspresją, powodująca emocjonalne napięcia rodem z regularnego dramatu i finał, w którym w rytm "heroes" Davida Bowie scenę zalewa energia przekraczająca intensywnością wszystkie dotąd znane nam granice...

Michal Baadani The City (Weekly)

Choreograficzna współpraca Yossiego i Odeda rozpoczęła się w 2005 roku. Ich wspólne kreacje wniosły do pracy obojga nowe tematy, styl, nowe sposoby poruszania się i nowe spojrzenie na sam taniec i produkcję spektaklu.

Oded Graf, rocznik 79; dwukrotny zwycięzca konkursu choreograficznego "Dansolution" w Kopenhadze. Prezentował swoje spektakle na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Niemczech, Izraelu, Szwecji, Danii, na Litwie. Pracował w "Kibbutz Contemporary Dance Company" i "Noa Dar Dance Company". Jako wolny strzelec tańczył także dla wielu choreografów: Ari Rosenzwieg, Mortena Instraada, Yossiego Berga, Niv Sheinfeld. Tworzył choreografie dla "Israel festival" (Jerusalem) i "Gaida festival". Współpracował z litewskim zespołem "Aura Dance Company". Uczy tańca w Izraelu i Europie. Obecnie studiuje także komunikację społeczną na Open University.

Yossi Berg, w latach 2001-2006 zdobywca tytułów Izraelskiego Ministerstwa Kultury dla "wyróżniającego się choreografa" i "najlepszego solisty". W 2003 roku zwycięzca konkursu choreograficznego Diaghilewa w Gdaśnku i Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Hanowerze (2006). Pracował z DV8 Physical Theater, Batsheva Dance Company (gdzie tańczył m.in. w choreografiach Ohada Naharina, Jiri Kyliana, Angelina Preljocaja) i Yasmeen Godder Company. W latach 1997-2007 tworzył choreografie w ramach festiwalu ‘Curtain-up / International Exposure’ w Tel Avivie. Choreografował dla wielu zespołów m.in.: Batsheva Dance Co., Muza Dance Co(izrael), Donlon Dance Co. i Tanztheater Osnabruk (Niemcy), Aura Dance Co. (Litwa), oraz “women w pomidorach” dla Polskiego Teatru Tańca. Yossi prowadzi także liczne warsztaty tańca w Izraelu i Europie.

myspace.com/yossiberg

Projekt współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach przygotowań do roku polsko-izraelskiego 2008/2009

logo 2 LOGO 1