Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


26.05.2007
21:00
Studio Słodownia +3
Jacek Krawczyk (Teatr Okazjonalny) Helikopter Tanz Streichquartett spektakl

choreografia 
Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska

muzyka 
Karlheinz Stockhausen

tańczy 
Jacek Krawczyk

...Niebo i ziemia zostały rozdzielone, ale nadal się kochały. Niebo pochylało się ku ziemi, obejmowało swoją kochaną ogromnymi skrzydłami, zanurzało się w jej atmosferze – ryczało, krzyczało, zataczało niesamowite pętle...
Fragment greckiego mitu o Stworzeniu

Inspiracją dla spektaklu był utwór awangardowego niemieckiego kompozytora Karlheinza Stockhausena Helikopter Quartett oraz pierwszy w historii ludzkości projekt maszyny latającej – helikoptera, wykonany przez Leonarda da Vinci.

Dzieła Karlheinza Stockhausena, często nazywane muzyką dla ekstremistów, zainspirowały już wielu artystów, m.in. francuskiego choreografa Angelina Preljocaja. Helikopter Quartett (utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery) to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych kompozytora. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami – dźwięk przestrzeni.

Jacek Krawczyk konfrontuje swoje artystyczne „ja” z tą niepokojącą muzyką, sięgając do swoich doświadczeń – doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

Helikopter Tanz Quartett był prezentowany z sukcesami w Polsce, a także w Niemczech i na Białorusi. Za choreografię i wykonanie tego spektaklu oraz za „Kwadrat. Wersja 6” artyści Teatru Okazjonalnego otrzymali nominację do nagrody „Artysta Roku” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto, a Jacek Krawczyk został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005.

www.occasiondance.com