Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


14.11.2015
19:00
Studio Slodownia +3

Tickets price 15zł and 10zł (students fare) available at Stary Browar information points and online at ebilet.pl

YOSHITO OHNO Flower and Bird: Butoh, the Way of Life PERFORMANCE

koncepcja i wykonanie 

Yoshito Ohno

English version currently unavailable.

BUTOH u źródła. Yoshito Ohno w Polsce.

Solowy spektakl butoh „Kwiat i Ptak. List do mego przyszłego ja” to jedyna okazja by ujrzeć na scenie 77. letniego Yoshito Ohno, spadkobiercę filozofii i metody przedstawicieli powojennej awangardy artystycznej Japonii – Kazuo Ohno i Tatsumiego Hijikaty.

MGL4762

Specyficzna estetyka butoh, brak linearnej opowieści, minimalistyczny i zaskakujący w swej wymowie ruch Yoshito Ohno sprawia, że przedstawienie staje czystym, głębokim przeżyciem emocjonalnym.

Ciało artysty pełne jest doświadczeń, które nawet przy najdrobniejszych poruszeniach wybrzmiewają szczególnie dobitnie. Jak w lustrze odbija się w nim nasza egzystencja - spuścizna poprzednich istnień, wobec których odczuwamy wdzięczność i z którymi toczymy codzienne zmagania. Umiejętność transformacji ciała tak by oddać delikatność kwiatu czy raptowność ptaka i poruszyć drzemiące w nas emocje – melancholię, radość, strach - jest efektem wieloletnich poszukiwań artysty. Indywidualny los nabiera uniwersalnego wymiaru. Pojawia się zdziwienie, wzruszenie i rodzą się pytania.

Przedstawienie „Kwiat i Ptak. List do mego przyszłego ja” składa się z następujących po sobie sekwencji, m.in. Tańca Ptaka, pierwszego aktu słynnego spektaklu Kazuo Ohno „La Argentina”, choreografii Hijikaty czy Tańca Królika po Tsunami, którym towarzyszy współtworząca nastrój, poruszająca muzyka; prezentowane jest też video autorstwa znakomitego japońskiego fotografa – Eikoh Hosoe.

Spektakl został objęty honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce i jest częścią projektu „Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje”.