Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


01.06.2006
19:00
Studio Słodownia +3
Saskia Hölbling Exposition Corps, DANS.KIAS.DOC taniec.doc

01.06.2006
Studio Słodownia +3

Saskia Hölbling, austriacka “kompozytorka ciała” i popularna choreografka, zaprezentowała nowe ekscytujące solo. W „exposition corps“ kontynuuje swoje intensywne analizy nad podmiotowością ciała, zapoczątkowane wspaniale w kontrowersyjnej choreografii grupowej „other feature". Hölbling wkracza teraz w nowy etap ambitnego eksperymentu koncentrując się na temacie cielesnej pamięci, niekończącej się rozgrywce między zapamiętywaniem a zapominaniem...

Program Impulstanz 2003

 

 

Saskia Hölbling powraca do korzeni. (…) pracuje nad ciałem jakby było z gliny. (…) Zainspirowana portretami fotografika Laurenta Goldringa choreografka z uczuciem i inteligencją wprowadza nas w sekretny świat, w którym odczuwanie pasji jest nadal możliwe. To taniec bez żadnych zahamowań.

Liberation

 

EXPOSITION CORPS
idea, koncept, choreografia, taniec: Saskia Hölbling
muzyka: Heinz Ditsch
światło: Krisha

DANS.KIAS.DOC
Dokument autorstwa Georga Steinböcka.
Materiały video ze spektakli – Peter A. Egger

DVD dokumentuje artystyczne dokonania znanego na świecie wiedeńskiego zespołu tańca współczesnego DANS.KIAS, którego dyrektorem jest Saskia Hölbling. Oglądając dokumentację 6 choreografii widzowie stają się świadkami procesu twórczego, cyklu prób, fragmentów przedstawień, zakulisowych rozmów, reakcji widowni, spektakli na wyjazdach i wielu innych sytuacji, które dostarczają cennych informacji o pracy i stanowią unikatowy wgląd w życie codzienne i artystyczne twórców grupy.

Saskia Hölbling po dwóch latach studiowania biochemii, Saskia zdecydowała się podjąć naukę tańca w Konserwatorium Wiedeńskim, a następnie w prestiżowej brukselskiej szkole PARTS Anny Teresy de Keersemaeker. Stypendystka DanceWeb i Atelier du Monde/ Montpellier Danse 2001. Jako tancerka współpracowała z wieloma wybitnymi choreografami, m.in. Willim Dornerem (mazy, back to return) i Benoit Lachambre (solo rrr….)

W roku 1999 założyła własny zespół Dans.Kias, dla którego stworzyła szereg choreografii zdobywając nagrody m.in. na konkursie choreograficznym Bagnolet 2000. Spektakl other feature został uznany za najlepszy austriacki spektakl 2003 roku.

Saskia kontynuuje także solową karierę – Exposition Corps powstało na zamówienie Międzynarodowych Spotkań Choreograficznych Seine-Saint-Denis w Paryżu, podobnie jak Jours Blanc, solo, z którym Saskia przyjeżdża do Poznania zaraz po premierze paryskiej.

www.dans.kias.at