Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


11.06.2021 - 01.07.2021
Nowy Teatr Warszawa

https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/expiria

Agnieszka Kryst Expiria ON TOUR

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Agnieszka Kryst
Dramaturgia: Agata Siniarska
Kompozytorka: Justyna Stasiowska
Kompozycja przestrzeni i reżyseria świateł:Agata Skwarczyńska
Konsultacja artystyczna: Joanna Leśnierowska
Inspicjentka: Kamila Długosz

Expiria to studium kobiecego ciała. Inspiracja do spektaklu została zaczerpnięta ze sztuk wizualnych oraz z tańca ekspresjonistycznego z pierwszej połowy XX wieku. Poruszające się ciało tworzy intymny krajobraz, ukazuje się jako niewyczerpane źródło energii, siły i pożądania.  Jest w ciągłym ruchu, nieustannie przemienia się i transformuje. Tańcząc ustanawia i kwestionuje granice pomiędzy swoją abstrakcyjnością a materialnością. Subtelnie uwydatnia swój potencjał fizyczny i emocjonalny. Bawi się formą i ciągle się jej wymyka, tym samym odzyskuje swoją autonomię i siłę sprawczą. Uwalnia się relacja, która łączy je z naturą. Ta energia bezustannie przepływa otwierając kolejne przestrzenie cielesnej wolności.

EXPIRIA JPG 4 of 15

„Ciało w Expirii to ciało, które eksponuje siebie w ruchu, ciało, które ten ruch kocha, które się w tym ruchu smakuje, które przez ten ruch się emancypuje. Jego nagość, eksponując się w swej delikatności i intymności, emanuje siłą. To ciało, które poprzez taniec jest w świecie i ten świat afirmuje” Agata Siniarska, dramaturgia.

Spektakl Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach powstał w ramach „Poszerzania Pola” – programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.
Koprodukcja z Nowym Teatrem w Warszawie oraz Art Stations Foundation z Poznania

EXPIRIA JPG 1 of 15

Prapremiera online 13 lutego 2021