Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.09.2012
19:00
Studio Słodownia +3
Teatr Cynada Bożeny Eltermann Żegnaj laleczko double bill

produkcja 
Maria Olszewska

fotografia 
Małgorzata Ziębińska

video, montaż 
Karol Nowakowsk
i

grafika 
Karolina Witecka

tłumaczenia 
Marcelina Przybysz

reżyseria, choreografia, kostium, światło, taniec 
Bożena Eltermann

Idę ulicą. Wracam z próby do domu. Rzuca mi się w oczy napis namalowany czerwoną farbą na płocie zasłaniającym teren budowy „Żegnaj laleczko”.

Idę następnego dnia tą samą drogą. Rzucam okiem...Napis wciąż tam jest. Zaczyna pracować we mnie. Trzeciego dnia już czekam kiedy go zobaczę. Jest mój. Jest do mnie. Już nie przestaję o nim myśleć. Postanawiam: Tak, laleczka musi odejść... Zobaczmy, co pozostawi po sobie.

„Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego, co pozostawałoby w bezruchu” 
Bożena Eltermann

Założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann Teatr Cynada jest teatrem tańca, teatrem ruchu. Swoją estetykę wywodzi z ekspresjonizmu niemieckiego i jego prekursorów Rudolfa von Labana i Mary Wigman.

Spektakle Teatru Cynada/ chor. Bożena Eltermann: Żegnaj laleczko 2012, Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci 2011, Hexelolita 2009, Punkt Zwrotny 2008, Tanzschule 2006, waran.las.piniowy 2003, Książę z Liliami 2001, Tranquila 1999, Cynada 1998

Bożena Eltermann – założycielka i reżyser Teatru Cynada. Od lat współtworzy trójmiejską sceną teatru tańca. W latach 1989 –1995 Eltermann była solistką Teatru Ekspresji, będącego jednym z prekursorów teatru tańca w Polsce. Przez jedenaście lat prowadziła studio w dawnej Stoczni Gdańskiej współtworząc wraz z Markiem Kakareko od początku jej powstania Kolonię Artystów. Teatr jest wspierany przez Fundację Grawitacja.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cztt16

TeatrCynada ZegnajLaleczko logo