Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


25.03.2015
20:00
Studio Słodownia +3

Bilety w cenie 7zł dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Short Waves Festival 2015 DANCES WITH CAMERA WIECZÓR DRUGI

Program Short Waves Festival 2015 w formacie PDF

Więcej informacji o programie festiwalu na stronie shortwaves.pl

SHORT WAVES header

Dances with Camera - screendance, videodance, dance film, cinedance… taniec tworzony dla kamery. To hybrydyczna forma, która obejmuje dziś coraz szersze spektrum możliwości, splatając różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Jej podstawowym językiem ekspresji pozostaje jednak ruch i taniec.

Screendance jest prowokacją. Zachęca do podróży w nieznane, do odkrywania możliwości. Zarówno dla twórcy i dla widza przyjemność tkwi w przygodzie odkrywania, czym może stać się połączenie tańca i filmu / Reel Dance International Dance on Screen Festival, Australia

PROGRAM WIECZORU

TACTUM - żywioły tańca / Krzysztof Stasiak / Polska / 2014 / 28’
Według Ajurwedy nasze życie to taniec trzech sił nadających koloryt naszej egzystencji. „Zielona“ Kapha to połączenie żywiołów wody i ziemi. „Czerwona“ Pitta to połączenie żywiołów ognia i wody. „Błękitna“ Wata to połączenie żywiołów powietrza i eteru. Film „Tactum - żywioly tańca“ to zderzenie pierwiastka męskiego i żeńskiego poprzez tęsknotę do prostych prawd i reguł zachodzących w przyrodzie. To las, miasto i pustynia; dotyk i ruch. Na przemian: równowaga i jej brak. Łączenie się i rozdzielanie.
EMBRACE / Shantala Pèpe / Belgia/Anglia / 2014 / 7’28’’
Kobieta i mężczyzna dzielą zawieszony w czasie moment bliskości, siedząc naprzeciw szerokiego oceanu.  Tu pogrążają się zadumie nad tajemniczym bezmiarem ich losu. Wprowadzają nas w nieuchwytną fantazję, wywołaną przez płomienną miłość, poza czasem i ograniczeniami wątpliwości.
FUTURE / Marta Kosieradzka / Polska / 2014 / 8’15’’
Jest to krótka i zwięzła interpretacje wiersza Szymborskiej „Trzy słowa najdziwniejsze”. Słowa, które są bardzo jasno zdefiniowane o konkretnym znaczeniu i wielu z nim związanych konotacjach, zostały przełożone na abstrakcyjny język tańca. FUTURE opowiada o upływie czasu, o przyszłości, na którą tak bardzo czekamy, a która nie istnieje, ponieważ momentalnie przekształca się w przeszłość. Projekt powstał podczas rezydencji artystycznej w P.A.R.T.S (Performing Arts Research and Training Studios) w Brukseli.
OFF GROUND / Boudewijn Koole, Jakop Ahlbom / Holandia / 2013 / 12’30’’
Jasnoszary pokój. Szczupła kobieta około 50-tki i 12-letni chłopiec. Złączeni razem jak ogniwa łańcucha. Zmieniają pozycje w jednostajnym rytmie. Jeden stale przepływający ruch. Nigdy nie tracą kontaktu. Gra matki i jej dziecka. Swego rodzaju tango. Odgłos stóp. Oddech. Lekkie uśmiechy. Dopóki niespodziewanie ręce kobiety nie rozłączą się.
CONTORSION / Alessandro Carmeci / Makao/Wielka Brytania / 2014 / 2’56’’
“Pokrętny stan ciała”
RITE OF PASSAGE / Juliette Yu-Ming / Brazylia / 2014 / 11’50’’
W opuszczonym domu ciało tańczy swoje wspomnienia. RITE OF PASSAGE (Rytuał przejścia) to zmysłowa eksploracja aktu stawania się, transformacji, i poszukiwania tożsamości. Film, z udziałem improwizowanego tańca Butoh, rzadkich archiwalnych materiałów i eksperymentalnej ścieżki dźwiękowej, bada relację między wspomnieniami i miejscem przemiany. Co dzieje się podczas procesu  „stawania się”? Jak ciało może wyrazić gwałtowną czasami naturę zmiany? Jak takie rytuały przejścia konstruują nas? Słowami Gillesa Deleuze “the self is only a threshold, a door, a becoming between two multiplicities”.
BOOMBOX ERYRI / Eilir Pierce/ Wielka Brytania / 2013 /10’25’’
100 ludzi, 100 piosenek, 100 miejsc, 100 tańców. Boombox Eryri to film stworzony przez Migrations, zainspirowany przez “Boombox” nowojorskiego performera i reżysera Ely Kim i odtworzony w Północnej Walii. Migrations sfilmowało 100 osób tańczących do ich ulubionej muzyki w ich ulubionym miejscu w wiejskich okolicach Conwy. Ten krótki film jest celebracją tańca, krajobrazów Conwy i jego społeczności.
RÊVERIE HABITUELLE / Carlos Dittborn, Alejandra Maturana / Anglia / 2014 /10’25’’
RÊVERIE HABITUELLE odzwierciedla doświadczenie pomiędzy codzienną monotonią a ucieczką w marzenia. Poprzez emocjonalną i kinetyczną dynamikę kobieta rozpoczyna cielesny dialog między jej obowiązkami a wyobraźnią, gdzie zanurza się w wymiarze uczuć i surrealistycznym świecie.
VERONICA & VINCENT / Amy Seiwert / USA / 2013 / 6’10’’
Film zainspirowany prawdziwą historią, z muzyką stworzoną przez Daniela Bernarda Roumaina. VERONICA & VINCENT uchwytuje tęsknotę za związkiem między ludźmi i nostalgię, która narasta, gdy bliskiej osoby zabraknie.

SWF2015 plakat poznan LOGOTYPY