Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.12.2011
20:00
Studio Słodownia +3
Daniel AlmgrenRecén / Rafał Dziemidok Dance(Rafał) Double Bill

koncept i reżyseria 
Daniel AlmgrenRecén

taniec 
Rafał Dziemidok

światło 
Ewa Garniec

specjalne podziękowania 
Marysia Stokłosa, Agnieszka Jakimiak, Małgorzata Fudala i Agata Awruk

solo powstało we współpracy 
z fundacją ciało/umysł

„Weźmy dowolną pustą przestrzeń i nazwijmy ją »nagą sceną«. Niechaj w tej przestrzeni porusza się człowiek, i niechaj obserwuje go inny człowiek. I to już wszystko, czego trzeba, by spełnił się akt teatru.”
(„Pusta przestrzeń”, Peter Brook, 1963)

Tancerz Rafał Dziemidok zaprasza widzów na swoją intymną i ekspresyjną sceniczną transformację. Czyni to poprzez intelektualny, fizyczny i emocjonalny taniec. To przedstawienie uwidacznia siłę i wrażliwość performera, który zanurza się i tworzy ruch na naszych oczach. Nie ma tu zarysowanej fabuły, metafory, nie ma również lirycznych uniesień ani autotematycznego dyskursu. Jest tylko porywająca, hipnotyczna obecność, działanie, którego w żaden sposób nie można poddać zwyczajnej werbalizacji i analizie.

Przedstawienie „Dance(Rafał)” jest częścią serii, która uwidacznia Taniec i Tancerza w ich czystej postaci. Seria skupia się również na relacji performera w stosunku do jego ciała, ruchu a także najbliższego otoczenia.

Poprzednie przedstawienia z tej serii, „Dance(Fabián)” i „Dance(Maria)” zostały nazwane od imion tancerzy w nich występujących.

Rafał Dziemidok, rocznik 71, niezależny tancerz, aktor i choreograf. Pracował z Dada von Bzdülöw, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik. Od 1997 roku pracuje niezależnie tworząc sola („Odlot-Przylot”, „Osobność”, „Tak, tak, tak, tak” i inne), duety („Duet” z Patrycją Kujawską, „Sny o wełnianej rzece” z Magdaleną Jędrą), i uczestnicząc w projektach z innymi artystami („Plik 01” z Made Inc., „Strzałka Czasu” z Dorotą Brodowską i Mirosławem Zbrojewiczem, „Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń” Dada von Bzdülöw, „2moreless” TRAVA). Jego choreografie pokazywane są na polskich i zagranicznych scenach i festiwalach tańca. Ponadto choreografuje i występuje w teatrze oraz w filmie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku.

Daniel AlmgrenRecén, 1979, SE, po zakończeniu kariery sportowca zaczął studiować teatr (zarówno w teorii, jak i w praktyce) i zanim ostatecznie stał się tancerzem, pracował jako aktor fizyczny. Ukończył amsterdamską School for New Dance Development, współpracował między innymi z Ivaną Müller, Keren Cytter i Ibrahimem Quarishi. Jest współzałożycielem przestrzeni performatywnej Gross und Stark (www.grossundstark.com). Daniel tworzy spektakle na pograniczu tańca, performance i sztuk wizualnych. Interesuje go wykorzystywanie indywidualnego potencjału artystów świadomie dialogujących ze zmieniającym się otoczeniem. Jego prace charakteryzuje równowaga między teoretyczną refleksją i fizycznością. Mimo konsekwentnej konceptualizacji podmiotu spektakli (ciała), i nowym sposobom jego postrzegania w przestrzeni, Daniel pozwala jednak także dojść do głosu cielesnej poezji.

www.daar.se