Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


21.06.2014 - 28.06.2014
Słodownia +1

wstęp wolny

Jakub Wittchen CZŁOWIEK TAŃCA 2.0 WYSTAWA / długoterminowy projekt fotograficzny

na zdjęciach:

Iza Szostak
Weronika Pelczyńska
Aleksandra Borys
Mikołaj Mikołajczyk
Janusz Orlik
Izabela Chlewińska
Kacper Lipinski
Anna Piotrowska
Iwona Olszowska
Leszek Bzdyl
Rafał Urbacki
Małgorzata Haduch
Anna Nowicka
Rafał Dziemidok
Magdalena Przybysz
Barbara Bujakowska
Dominika Knapik
Karol Tymiński
Marysia Stokłosa
Anita Wach
Tomasz Bazan
Ramona Nagabczyńska
Natalia Draganik
Joanna Leśnierowska
Aleksandra Ścibor
Renata Piotrowska
Anna Steller
Magdalena Jędra

Jakub Wittchen

Rzecz jest o tancerzach i choreografach, ale nie o tańcu. O ludziach. Nie chcę jednak całkowicie uciekać od tańca, od którego wszystko się zaczęło.

Chcę, żeby było tak, jak oni chcą. Robimy zatem zdjęcia w parkach, pokojach, w trawie, w wannie, na kanapie, pod prysznicem i na białym tle. Zrobimy zdjęcia wszędzie tam, gdzie zapragniemy i z czym tylko zapragniemy. Gdzie oni zapragną.

Zdjęcia mają charakter osobisty. Fotografuję miejsca, motywy, przedmioty, sytuacje, projekcje, a czasami pewnie też marzenia moich bohaterów. Ma być prawdziwie i jest. Przecież wszystko, co fotografujemy, istnieje naprawdę. Nawet jeśli nam się tylko wydaje, to właśnie jest ta prawda.

Projekt zakłada cykliczne powtarzanie zdjęć i dokumentowanie aktualnego stanu rzeczy. Co kilka lat.

 

Jakub Wittchen od kilku lat intensywnie fotografuje taniec współczesny w Polsce. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia taneczne w kraju. W roku 2010 rozpoczął pracę nad długoterminowym projektem pod nazwą „Człowiek Tańca”. Aktualnie fotografuje polskich tancerzy w ramach drugiej edycji tego projektu, która realizowana jest przy wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Powstałe fotografie będzie można zobaczyć w czerwcu 2014roku  podczas wystawy w ramach Malta Festival Poznań/ Stary Browar Nowy Taniec na Malcie.

Wittchen od lat stale współpracuje z programem Stary Browar Nowy Taniec Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu oraz Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie. Fotografuje również dla Teatru Nowego w Poznaniu oraz wielu innych podmiotów związanych z szeroko pojętą kulturą. W latach 2008 – 2012 był współwłaścicielem Agencji Fotograficznej Master-Art. Robił zdjęcia dla dużych klientów biznesowych (m.in. Stary Browar, Bricomarche, Intermarche, Hilding Polska, Lech Poznań, Makro Cash and Carry Polska itd.). Od 2013 roku pracuje na własną rękę i fotografuje dla kultury i biznesu.

Jest autorem zdjęć do książek: „Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu”, „Między Niebem a Ziemią – Teatr Biuro Podróży”, „Nowy Taniec Rewolucje Ciała”, „Pokolenie Solo” oraz wielu publikacji w magazynach związanych z kulturą („Teatr”, „Didaskalia”, „Czas kultury”).