Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.01.2010 - 24.01.2010
Studio Słodownia +3
Peter Pleyer Coaching/warsztat

Coaching dla profesjonalistów

Poniedziałek 18.01 - Piątek 22.01

 

Otwarty pokaz pracy

Piątek 22.01 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

 

Warsztat dla wszystkich

Sobota 23.01 - Niedziela 24.01

Podczas ćwiczeń będziemy mieć okazję podejść bliżej do historii tańca nie tylko poprzez omówienie tego, co działo się na tym polu przez ostatnie 40 lat, ale także poprzez bezpośrednie praktyczne ćwiczenia oparte na metodach kreowania spektaklu i kompozycji tanecznej, które w tym okresie ewoluowały.

W sposób szczególny skupimy się na różnych formach improwizacji i technikach mających na celu obudzić czy też wzmocnić w tancerzach ich osobistą kreatywność w procesie tworzenia tańca. Ćwiczenia oparte na pracy z wyobrażeniem swojego ciała i jego anatomii (ideokinetic bodywork), pomagające zobaczyć ciało jako strukturę i odkryć jej mechanizmy, oraz ćwiczenia metodą ruchu autentycznego (authentic movement), czyli taniec z zamkniętymi oczami, podczas gdy patrzy na nas partner, pogłębią naszą świadomość siebie na wstępnym etapie kreacji ruchu i tańca. Z kolei ćwiczenia metodą improwizacji kontaktowej (contact improvisation) pomogą wykreować taniec pełen energii i zmysłów, a teoria punktu widzenia Mary Overly pozwoli urealnić nasze pragnienia w sferze choreografii.

Dla uczestników kurs jest okazją by posłuchać, zrozumieć i doświadczyć historii tańca oraz wybranych technik ćwiczeniowych, aby otworzyć drzwi do nowych kreatywnych możliwości albo utwierdzić się w już obranej drodze.

Peter Pleyer uczył się tańca w European dance development center przy Art Academy w Arnhem w Holandii. Pracował w Nowym Jorku z Yoshiko Chuma, jako tancerz i asystent choreografa oraz w Paryżu z Markiem Tompkinsem. Od lat współpracuje z Eszter Gal w Budapeszcie. Wystąpił na Impro Festiwal w Nowym Jorku oraz na paryskich obchodach dwudziestolecia contact improvisation. Opracowuje choreografie do własnych występów (jest laureatem konkursu choreograficznego w Groningen). Od 2000 roku mieszka w Berlinie. Ostatnio oddaje się zgłębianiu tajników teorii tańca. Często prowadzi i nadzoruje projekty performatywne w Niemczech i Szwecji. Koncentruje się tam na nowych metodach treningu tanecznego i kompozycji - takich, w których kluczową rolę odgrywa improwizacja. Swój spektakl „Choreographing books” prezentował w Browarze w Poznaniu. Peter jest współtwórcą projektów edukacyjnych dla choreografów w Berlinie, a także częścią osobowości fikcyjnej polskiej tancerki Veroniki Blumstein. Od 2007 pełni funkcję dyrektora artystycznego berlińskiego festiwalu młodej choreografii - Tanztage Berlin.