Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.01.2015
20:00
deadline zgłoszeń
Alternatywna Akademia Tańca 2015 Coaching z Rebecką Lazier PRAKTYKA RUCHU - W STRONĘ ZMIANY

aat 2015b

Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 19 stycznia 2015 roku

zgłoszenia wraz z profesjonalnym CV należy przesyłać na adres e-mail
w tytule zgłoszenia: AAT Lazier
koszt uczestnictwa: 250zł
deadline zgłoszeń: 19 stycznia 2015

Coaching odbywać się będzie od 26 do 30 stycznia2013 roku.

Zakończony zostanie otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu.

 

Przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz culture.pl

IAM logo PL
culturepl logo

W swojej praktyce pedagogicznej Rebecca Lazier integruje szeroką gamę somatycznych ianatomicznych metod badawczych – zarówno tych praktycznych, jak i teoretycznych – by konsekwentnie rozwijać struktury wspierające eksperymentowanie z, oraz doskonalenie indywidulanych praktyk oraz tym samym promować istotność choreograficznych poszukiwań dla dalszego twórczego rozwoju. W ujęciu Rebecki ciało staje się polem eksperymentu i nieustannie poszukuje nowych sposobów (auto)refleksji by stymulować przemiany w jego percepcji (i autopostrzeganiu) oraz doświadczaniu.
Warsztat skupi się na zgłębianiu różnorakich metod pozwalających na odkrycie pełnego po tencjału naszych ciał. Punktem wyjścia będą studia Hermana Kabata i Dorothy Voss nad multiplanarnymi schematami ruchowymi (multiplanar patterns) i wywiedziona z nich metoda Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF). Drugim ważnym źródłem dla ruchowej praktyki będzie zestaw nerwowomięśniowych ćwiczeń dla tancerzy opracowany przez Irene Dowd. W ramach zajęć będziemy uczyć się poszczególnych schematów PNF i adaptować je w nowe (taneczne) konteksty wzmacniając tym samym nerwowomięśniowe funkcje naszych ciał i inicjując ruchowe poszukiwania. Jedną z metod odkrywania i zgłębiania ruchowych schematów będą także eksploracje zaczerpnięte z praktyki Feldenkraisa, zwłaszcza te, w których doświadczamy świadomie grawitacji, dzięki której odkrywamy nasze cielesne możliwości i ograniczenia.
Schematy będziemy następnie eksplorować w ramach konkretnych sekwencji kroków i gestów, i poprzez świadomą pracę z ciężarem zwiększać zakres ruchowy naszych ciał. Ostatecznie, zaaplikujemy Labanowskie teorie przestrzennej harmonii by podróżować z ruchem w przestrzeni jednocześnie zmieniając jego dynamikę, tempo i jakość.Wspólnym celem naszych badań będzie przełamywanie ruchowych schematów, inicjowanie swobodnej z nimi gry i stwarzanie możliwości dla grupowych interakcji.

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku.
Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Rebecca Lazier była artystą-rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).

LOGA MKIDN