Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.03.2011 - 01.04.2011
Studio Słodownia +3
Myriam Gourfink Coaching / Pokaz

Coaching dla profesjonalistów

Poniedziałek 28.03 - Piątek 01.04

 

Otwarty pokaz pracy

Piątek 01.04 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

Będziemy analizować nasz ciężar i oddech. Te dwa czynniki przynoszą na myśl temat przed-ruchów, naszych najbardziej tajemnych i najgłębszych źródeł napędowych. Koncentracja na tych ruchach prowadzi do pojawienia się kolejnych; następują zmiany kierunku, zwane mikro-ruchami. Stosowany przeze mnie proces badawczy umożliwia szeroką gamę gestów. Efektem jest dogłębna, do ostatniego milimetra, eksploracja przestrzeni, ciała, skóry, komórek i życia. Nieustanny przepływ energii generuje ważny, nienazwany stan umysłu, objawiający się na twarzy i w ciele. To stan poetycki, stan przed językiem (lub może po?)

Formalizując język oparty na kinetografii będziemy starali się osiągnąć jakość koncentracji, świadomość każdego ruchu umysłu i ciała, osobisty wewnętrzny wstrząs wykonawcy, a także dotrzeć do istoty chwili.

Takimi realizacjami jak Contraindre (2004), This is My House (2005) czy ostatnio Les temps Tiraillés, Myriam Gourfink wypracowała wymagającą, osobistą choreografię, opartą na precyzyjnym sposobie pisma inspirowanym twórczością Rudolfa Labana (który na początku XX w. opracował teorię zapisu ruchu zwaną kinetografią). Jej oparte na jodze i kontroli oddechu podejście prowadzi do zapisu procesu życiowego w niemal hipnotycznie spowolnioną czasoprzestrzeń. Artystka idzie tu pod prąd kultury, którą rządzą szybkość i energia. Myriam Gourfink współpracuje z kompozytorem Kasprem T. Toeplitzem tworzącym w czasie rzeczywistym przestrzenie dźwiękowe, a także z informatykami, badając z pomocą tancerzy i urządzeń cyfrowych mikro-ruchy intensywnej synergii umysłu i ciała. Celem badania jest zaproszenie artystów, w ramach otwartej partytury, do stworzenia tańca wespół z choreografem.
Philippe Franck i Clarisse Bardiot – „Patch” - luty 2009