Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


23.11.2009 - 27.11.2009
Studio Słodownia +3
Chris Haring / Stephanie Cumming / Liquid Loft Coaching: Intensywne warsztaty choreograficzne

Coaching dla profesjonalistów

23.11 poniedziałek / 10:00 / Stephanie Cumming
24.11 wtorek / Chris Haring
25.11 środa / Chris Haring
26.11 czwartek / Chris Haring
27.11 piątek / Chris Haring

Otwarty pokaz pracy

Piątek 27.11 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

Punktem wyjścia dla serii warsztatów, które proponujemy jest pytanie o to jak dziś odbierany jest taniec. Odstępując świadomie od figur teatralnych, chcielibyśmy skłonić uczestników do spojrzenia na ciało jako na abstrakcyjną formę, która – gdy umieścimy ją w różnych kontekstach – opowiada swą własną historię. W ten sposób możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty - zadziwiające, zmienne, jednak zawsze z natury swej organiczne przejścia dźwiękowe, które wpływają na „mowę ciała” tancerza jak i sam dyskurs choreografii.

Chcielibyśmy nie tylko pobudzić u tancerzy świadome odczuwanie przestrzeni akustycznych, ale również otworzyć ich na nowe źródła twórczej inspiracji, które mają wpływ na tworzenie choreografii i tańca. Dla tych, którzy myślą o odkrywaniu ciekawych sposobów na ekspresję twórczą ten warsztat będzie „odkrywaniem przestrzeni świata dźwięków”.

Warsztaty oparte są na metodzie wypracowanej w Liquid Loft. Zaczynamy rozgrzewką, z której przechodzimy w ćwiczenia typu structured improvisation. Następnie ćwiczymy synchronizację mowy ciała i głosu, podczas gdy tancerze znajdują się w stworzonej przez nas przestrzeni dźwiękowej, składającej się z kilku głośników rozmieszczonych na sali. Celem ostatecznym jest to, by każdy uczestnik warsztatu odnalazł się w swej własnej przestrzeni dźwiękowej. Każdy będzie miał szansę skupić się na charakterystycznych dla siebie aspektach ruchu, które za każdym razem wnosi na scenę.

Główną wartością estetyczną projektu jest niepowtarzalny układ akustyczny (soniczny) powstający w nowym społecznym kontekście grupy. Głos był od zawsze uważany za głównego wyraziciela naszego osobistego „ja”, kanał komunikacji, przez który to co wewnątrz może sięgać czy też przenikać do przestrzeni na zewnątrz. Idea synchronizacji pomaga budować na scenie specyficzny klimat, który pobudza otwartość, a przede wszystkim osobowość tancerzy.

Prezentowany program warsztatów został pomyślany jako kurs mistrzowski (master class) i był dotąd realizowany dla profesjonalnych tancerzy, studentów szkół tańca / ruchu oraz choreografów.

Liquid Loft (A)
Liquid Loft to czołowa austriacka grupa performatywna, ciesząca się światowym uznaniem. Założona została w 2005 roku przez choreografa Chrisa Haringa wspólnie z muzykiem Andreasem Bergerem, tancerką Stephanie Cumming, dramaturgiem Thomasem Jelinkiem i artystką konceptualną Katheriną Zakravsky. W swoich spektaklach i instalacjach Liquid Loft sytuuje taniec współczesny w kontekście innych współczesnych form, tworząc za każdym razem wielowymiarowe dzieła sztuki. Unikalny język metafor, oryginalne rozwiązania akustyczne oraz profesjonalizm w tworzeniu tańca, przyniosły grupie międzynarodowe uznanie, które zaowocowało m.in. nagrodą Złotego Lwa za Najlepszy Występ na Biennale w Wenecji w 2008 roku.

Chris Haring (A)
Choreograf, tancerz. Pracował z międzynarodowymi zespołami takimi jak m.in. DV 8 Physical Theatre (Londyn), Nikolais/Luis Dance Cie (USA), man act (GB), Nigel Charnock (GB), Pilottanzt, Willi Dorner Company, Tanz*Hotel. Wspólnie z artystą multimedialnym i kompozytorem Klausem Obermaierem stworzył realizacje video-dance D.A.V.E. oraz VIVISECTOR, które zostały gorąco przyjęte w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Australii (www.exile.at/dave, www.exile.at/vivisector). Produkcja FREMDKOERPER, zainspirowana filmami science fiction i traktująca ciało ludzkie jako przestrzeń cybernetyczną, miała swą premierę w 2003 roku w studio Tanzquartier Vienna, a w roku 2004 została nominowana do nagrody za najlepszy występ na Biennale Tańca w Lyonie. W 2004 Chris Haring, Andreas Berger, Thomas Jelinek i Stephanie Cumming założyli Liquid Loft. Tutaj Chris Haring stworzył cieszące się międzynarodowym uznaniem choreografie "Kind of Heroes" (Burgtheater Vienna 5/2005), "My private Bodyshop" (10/2005 Tanzquartier Vienna), "Running Sushi" (6/2006 ImPulstanz). W 2007 pierwsze dwie realizacje z serii „Posing Series”: Posing Project A (The Art of Wow) + Posing Project B (The Art of Seduction) zostały zaprezentowane w studio Tanzquartier Vienna w ramach ImPulsTanz Vienna Int. Festival, oraz na Biennale di Venezia, gdzie Posing Project B (The Art of Seduction) zdobył nagrodę Złotego Lwa. W 2008 trylogię dopełnił Posing Project C (The Art of Garfunkel), pokazany w ramach ImpulsTanz Vienna Int. Festival. Zespół Liquid Loft przygotował występy i wizualizacje zaprezentowane w Pawilonie Austriackim na wystawie EXPO 2008 w Saragossie.