Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


22.03.2010 - 26.03.2010
Studio Słodownia +3
Simone Aughterlony Coaching: Czas odpracowany – czas wspólny

Coaching dla profesjonalistów

Poniedziałek 22.03.2010 - Piątek 26.03.2010
Początek coachingu o godzinie 12:00

 

Otwarty pokaz pracy

Piątek 26.03 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

Interesuje mnie to, jak różne od siebie i nie związane ze sobą czynności, czy też bardziej już rozwinięte elementy performance, komunikują się ze sobą i współtworzą znaczenie, gdy odczytujemy je przez pryzmat jednej wspólnej im wszystkim relacji przestrzenno-czasowej.

Mam na myśli takie rzeczy, które sprawiają, że się śmiejemy, a także te, które wywołują w nas niepokój, poruszenie, które sprawiają, że tracimy pewność, zaczynamy zastanawiać się nad czymś mocniej, czy wreszcie te, na myśl o których dostajemy gęsiej skórki. Odkrywając jak pojawiają się w nas te odczucia, jak sami możemy je wywoływać, potęgować, a także wprowadzać w nowe konteksty, w relacje z nieprzystającymi doń elementami, podczas ćwiczeń będziemy obserwować jak poszczególne elementy w naszym tańcu narastają, akumulują się w przestrzeni, jak każdy tancerz i każdy ruch może istnieć tworząc całość innymi a zarazem silnie zaznaczając swoją niezależność. Pomocne będą nam strategie służące do generowania a także późniejszej transformacji materiału zarówno tekstualnego jak i ruchowego. Skupimy się między innymi na takich elementach jak: organizacja czasu, dopracowywanie wszystkiego, co wydarza się “na krawędziach”, wsłuchiwanie się w otoczenie po to, aby tworzyć spójne pejzaże dźwiękowe, praca nad swoimi błędami, ćwiczenie nagłych zwrotów.

Simone Aughterlony, urodzona w 1977, w roku 1995 ukończyła Szkołę Tańca w Nowej Zelandii. Później przeniosła się do Europy, gdzie współpracowała z wieloma artystami zarówno jako tancerka, autorka konceptu do spektakli, jak i choreograf. W 2000 dołączyła do zespołu Meg Stuart Damaged Goods i współtworzyła m.in. takie spektakle jak ‘Highway 01’ czy ‘Alibi’. Pracowała nad choreografią produkcji teatralnych w Schauspielhaus Zürich, Volksbühne Berlin i Burg Theatre Wien, pod dyrekcją Falka Richtera, Stephana Puchera oraz Niklausa Helblinga. Projektami autorskimi Simone zajęła się po raz pierwszy w 2003, tworząc swoje premierowe solo “Public Property”. Kolejne jej prace “Performers on Trial” oraz projekt grupowy “Bare Back Lying” były wystawiane na wielu europejskich scenach. Artystka ma na swoim koncie również współpracę z artystką video Meiką Dresenkamp, z którą współtworzyła pracę “Between Amateurs” w 2006. Na zaproszenie teatru SPIELART Münich wzięła udział w produkcji duetu “TONIC”, który w listopadzie 2007 prezentowany był w ramach “What’s Next?” (rekomendacja Tima Etchellsa). Spektakl grupowy “The Best and the Worst of Us”, który miał swoją premierę w lutym 2008, do dziś gości na deskach europejskich teatrów, podobnie jak najnowsza praca “Sweet dreams are made”, stworzona we współpracy z Isabelle Schad. W swoich pracach Simone zgłębia związek pomiędzy przeżytym doświadczeniem i jego uzewnętrznianiem w postaci różnego rodzaju (re)prezentacji. Badanie tego związku nadaje jej pracom często charakter drobiazgowych katalogów, w których tancerze niewyczerpanie odkrywają i testują coraz to nowe granice zarówno swoich myśli jak i ruchu. Artystka skupia się na tym, co w doświadczeniu jest szczególnie komiczne lub też szczególnie tragiczne. Stara się w ten sposób przedrzeć do pokładów autentyczności, które otwierają przed widzem tancerze transformując treści i koncepcje zawarte w dziele we wspólną przestrzeń.