Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


24.04.2006
19:00
Studio Słodownia +3
Cie. 7273 Climax spektakl

24.04.2006
Studio Słodownia +3

Climax. Punkt kulminacyjny. Słowo z mnóstwem konotacji.

W nauce, sztuce i seksie oznacza zawsze finałowy moment, w stronę którego ewoluuje całość, moment najwiekszej intensyfikacji, z którym wiąże się zazwyczaj pełne napięcia oczekiwanie na rozwiązanie. Co więc można pomyśleć o spektaklu zatytułowanym w ten sposób? że ogłasza on wszem i wobec jakieś apogeum? jeśli tak, jakie ono przyjmie formę? czym jest punkt kulminacyjny we współczesnej choreografii? czy i kiedy się zdarza? jak go rozpoznajemy?

W przeciwieństwie do kina, gdzie przy zastosowaniu pewnych sprawdzonych recept formalnych i fabularnych można łatwo uzyskać zamierzony efekt, współczesny taniec nie zna cudów gwarantujących zaspokojenie oczekiwań widowni. Co zatem chcą powiedzieć artyści cie 7273 poprzez tytuł swej najnowszej produkcji?

Dla Laurence Yadi i Nicolasa Cantillon, punkt kulminacyjny jest przede wszystkim tematem dla spektaklu, stąd w jego trakcie pojawiają się obrazy różnorakich punktów kulminacyjnych: ukrzyżowanie Chrystusa, ekspolzja radości piłkarza po strzeleniu gola, naciśnięcie spustu rewolwera, a wreszcie: punkt kulminacyjny, pomyślany jako szczyt do osiągnięcia, jako powód do tańca...