Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


29.10.2005
19:00
Studio Słodownia +3
Palle Dyrvall & Caroline Hainaut Catastrophe Communication Combinatoria spektakl

29.10.2005 / 19:00 / Srudio Słodownia +3

Czyż naszym życiem nie żądzą większe i mniejsze przypadki? W każdym razie o tym chce nas przekonać młody mężczyzna w garniturze. Gdy opowiada swoje historie, projektuje logiczny ciąg nieuniknionych zbiegów okoliczności, możliwych zdarzeń i zalążków katastrof. A wszystko to w tak czarujący i elokwentny sposób, że sama publiczność zaczyna wierzyć w moc przypadku i zastanawiać się gdzie bylibyśmy teraz, gdyby nie on...

Punktem wyjścia dla naszej pracy stał się „przypadek” (także w sensie „wypadek, zdarzenie”) odmieniany przez wszystkie przypadki – od najbardziej banalnego po najbardziej tragiczny, zwłaszcza „przypadek” w formie katastrofy. Pomysłem było przygotowanie spektaklu-konferencji, który zawierałby w sobie taniec i ruch, i w którym młody mężczyzna opowiada o sobie, swoich przemyśleniach i odczuciach. Jednostka rozmyślająca nad znaczeniem zdarzeń w swoim życiu, otaczającym ją świecie, a zwłaszcza nad tym, jak to jest znajdować się na peryferiach życia społecznego w przeciwieństwie do bycia w jego centrum.

Podczas pracy rozmawialiśmy o tym, że istnieją pewne rzeczy w naszym życiu, które zdarzają się niezależnie od tego czy ich pragniemy czy nie. W dyskusjach odnosiliśmy się też często do pojęcia „katastrofy”, którego źródłosłów tkwi w greckim katastophé co oznacza „nagły zwrot” –i często pojawiało się w antycznej tragedii a propos kategorii katharsis. Staraliśmy się mieć to cały czas w pamięci: stworzyć konferencję-spektakl z głównym bohaterem usytuowanym na swego rodzaju arenie, roztrząsającego swój upadek – swoją osobistą katastrofę.
Palle Dyrvall & Caroline Hainaut

Palle Dyrvall Po ukończeniu szkoły baletowej w rodzinnej Szwecji pracował w Sztokholmie w zespole Efva Liji, który jako grupa tańca post modern specjalizował się w spektaklach prezentowanych w miejscach nieteatralnych - muzeach, na ulicach miast, na ścianach domów czy pod wodą. W swojej własnej pracy Palle Dyrvall interesował się zawsze improwizacją jako źródłem poszukiwania materiału do spektaklu, co zaprowadziło go w 1996 roku do Belgii do zespołu Les Ballets C Dela B. Hansa van de Broecka, gdzie w spektaklach „(they feed we) EAT EAT EAT” oraz „La Sortie” mógł połączyć bycie tancerzem/performerem z własnymi kreacjami. W 1998 roku został artystą-rezydentem w centrum Movement Research w Nowym Jorku. Niezwykle istotnym spotkaniem w jego zawodowej karierze była praca dla Jana Fabre nad spektaklem „Parrots and Guinea Pig” oraz praca z Cie. Soit („almost dark”). Spektakl Catastrophe Communication Combinatoria powstał w studio STUK Vima Vandekeybusa i miał swoją oficjalną premierę w lipcu tego roku podczas prestiżowego festiwalu Impulstanz w Wiedniu.

Caroline Hainaut Jako tancerka klasyczna przez kilka lat tańczyła w Les Ballets de Monte Carlo m. in. w repertuarze George’a Balanchine’a, Williama Forsytha, Jiri Kiliana. W 1993 r. zdecydowała się zająć tańcem współczesnym i poszukiwaniu nowych form ruchu i ekspresji przeszła intensywne szkolenie zarówno w zachodnich jak i wschodnich technikach tanecznych. Studiowała butoh pod kierunkiem Sumako Koseki i improwizację z Thomasem McManusem, teatr choreograficzny z Jozefem Nadjem i wreszcie taniec release, który również zaprowadził ją na rezydencję do Movement Research w Nowym Yorku w 1998 r. Jej doświadczenia, poza własnymi choreografiami, obejmuja pracę m.in. z Roberem Hosseinem, Itzik Galili i Claudio Bernardo i Janem Fabre. Spektakl Catastrophe Communication Combinatoria jest pierwsza praca jaką Caroline Hainaut zrobiła wspólnie z Palle Dyrvallem.